תחת קורת גג אחת – יתרונות וחסרונות לעסק הביתי

שתפו את התוכן על החברים שלכם:
שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב google
Google+
שיתוף ב twitter
Twitter
שיתוף ב linkedin
LinkedIn

בשנים האחרונות חל גידול משמעותי בקצב פתיחת עסקים ביתיים. התנאים הכלכליים וההתפתחויות הטכנולוגיות תורמים להתפתחות זו, יחד עם הרצון הגובר לעצמאות והרצון ל"זמן איכות", אשר מגבירים את קצב הקמת העסקים הביתיים.
תחומי העסקים הביתיים הינם רבים ומגוונים, אך מטעמי נוחות מתמקדים בעיקר בתחומי השירותים השונים כגון: גרפיקה ממוחשבת, קוסמטיקה, איפור, הקלדות, שירותים משרדיים, ועוד. כן קיימת התמקדות בתחומי המקצועות החופשיים: עריכת דין, רפואה, ראיית חשבון וכדומה.

לאחרונה, ניתן לראות גידול משמעותי בפתיחת עסקים קטנים ביתיים על ידי נשים, וזאת בעיקר בשל עליה באבטלה והקושי במציאת עבודה כשכירות.

עוד מגזר שנהנה במיוחד מהפעלת עסק ביתי הוא המגזר החרדי. היתרונות של ניהול עסק מהבית מקבלים משמעות מיוחדת בקרב האוכלוסייה החרדית, ובעיקר אצל הנשים ממגזר זה, מאחר והעבודה מהבית מאפשרת להן שילוב טוב של פרנסה ושל חיי משפחה. לכן, העסקים הקטנים, שמושבם בבית, פורחים באזורים חרדיים, ומהווים פתרון מוצלח לצורך לפרנס משפחות גדולות ללא פגיעה באורח החיים הדתי. הנשים החרדיות מפעילות בדרך כלל עסקים מהבית המתמקדים ביצור ומכירת בגדים, כובעים, אביזרים לילדים, שמלות כלה, פאות, קוסמטיקה וסידקית.

פתיחת עסק עצמאי הינו מהלך מורכב ואחראי המלווה תמיד בסיכון. רמת הסיכון משתנה בהתאם לגורמים שונים, חלקם בשליטת היזם וחלקם אינם בשליטתו. פתיחת עסק מהבית מקטינה את רמת הסיכון, בעיקר מכיוון שקיים חסכון בהוצאות הקמה והוצאות שוטפות. בנוסף, העסק הביתי מאפשר לשלב עבודה עם השגחה על הבית והילדים.

אולם, עבודה מהבית מחייבת ארגון נכון של הזמן והפרדה ברורה בין החיים הפרטיים והפעילות העסקית, כדי שהבית לא ייהפך כולו לעסק וכל בני המשפחה לשותפים או עובדים בו.

כדי לקחת בחשבון את השיקולים בפתיחת עסק בבית להלן היתרונות והחסרונות:
היתרונות הטמונים בהקמת עסק ביתי:

חסכון כספי – לא רק חסכון כספי בתשלום שכר דירה, חסכון בדלק ובבלאי של המכונית אלא גם, ולא פחות חשוב, השקעה ראשונית קטנה יחסית ולכן סיכון כספי קטן יותר בפתיחת העסק הביתי לעומת הסיכון בפתיחת עסק אחר. בנוסף, תוכל/י ליהנות מהנחות מס וניכוי חלק מההוצאות הביתיות.
איכות חיים – עבודה מהבית חוסכת את זמן הנסיעה לעבודה וחזרה וכמובן, את פקקי התנועה. בנוסף, אתם קובעים את איכות סביבת העבודה שלכם ואת סדר היום והשעות שתקדישו לעבודה.
משפחה – כבר הזכרנו את החיסכון בזמן הנסיעה, הצד השני של חסכון זה היא היכולת להימצא יותר זמן במחיצת המשפחה ואפשרות להקדיש יותר זמן לילדים ולבית. למשל, לאכול עם הילדים ארוחת צהריים, להיות שם כשהם חוזרים מבית הספר או הגן.
את/ה הבוס – תחושת חופש ועצמאות ושליטה בזמנך ועשיית רווחים למען עצמך, סיפוק עצמי כאשר התוכניות והעבודה שמשקיעים יוצאות לפועל ונושאות פרי ולא פחות חשוב – התקדמות בקצב הרצוי לך בלא להיות נתון למרותו של איש.

החסרונות בהקמת עסק ביתי:
הכנסות – העסק וההכנסה תלויים בך ובך בלבד ויש לחץ להשיג הכנסות שיצדיקו את העסק ויצליחו לקיים גם אותו וגם את בעל העסק. כמובן, שחסרונות אלא קיימים בכל עסק עצמאי.
הפרדה בין הבית והעסק – העסק יכול ללוות אותך בכל שעות היום. תמיד יהיו לקוחות שלא יהססו להתקשר בכל שעה משעות היום או הערב. דבר זה מתווסף לקושי, הקיים ממילא, להפריד בין הבית לעבודה ולקבוע זמני סיום וגבולות לעבודה. מצד שני – לפעמים הבית הוא זה שנכנס לגבולות העבודה – הילדים יכולים להפריע, יש פיתוי לסדר את הבית, לנקות, לטפל בעניינים הביתיים בזמן שנקבע לעבודה.
קשיי מוטיבציה – החלק הקשה ביותר בניהול עסק מהבית הוא תחושת הניתוק והבדידות מהסביבה העסקית ומעובדים אחרים, מה שעלול לגרום לצאת מהבית, לפגוש אנשים ולבזבז זמן על פעילות אחרת, שאינה שייכת לעבודה. גם העובדה שלא תמיד מתייחסים לעסק בצורה מקצועית ורצינית כי הוא ב"בית" אינה תורמת למוטיבציה להפעיל את העסק ברצינות הראויה.

לסיכום, לפתיחת עסק מהבית יש יתרונות וחסרונות שונים שיש לקחת בחשבון. באופן כללי, עבודה מהבית היא דרך טובה להתחיל עסק בקצב שמתאים לכל אחד באופן אישי. לעיתים אף מתאפשר להתחיל בפעילות עסקית עצמאית מהבית במקביל לעבודה כשכיר מחוצה לו.
בכל מקרה, אם אתם מתכננים להתחיל עסק ביתי, הדבר טעון בדיקה רצינית ותכנון מדויק.
לצורך כך ניתן ורצוי להתייעץ לפני הפתיחה עם יועץ עסקי בסניף המ.ט.י הקרוב. ייעוץ כזה יסייע להימנע מטעויות גסות ולצאת לדרך חדשה שבה סיכוי טוב להצלחה כלכלית, סיפוק והגשמה עצמית.

5/5
סגירת תפריט