קשה לשרוד – שרידות עסקים קטנים בישראל

שתפו את התוכן על החברים שלכם:
שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב google
Google+
שיתוף ב twitter
Twitter
שיתוף ב linkedin
LinkedIn

שרון מרוז

שיעור ההישרדות הממוצע בישראל של עסקים קטנים ובינוניים הוא מהנמוכים בעולם ועומד על כ-58% בלבד בתום שתי שנות פעילות. כך עולה ממחקר מיוחד שערכה חברת BdiCoface בנושא יזמות עסקית בישראל ובעולם.לפי הנתונים, בשנה הראשונה לפעילותם עומד שיעור ההישרדות של עסקים אלו על כ- 71%, אולם בתום שנת הפעילות השנייה יורד שיעור ההישרדות לכ- 58%, וממשיך לרדת בהדרגה עד לרמה של כ-30% בתום השנה החמישית לפעילותם.

מן הבדיקה שנערכה עולה כי ישראל נחשבת ליציבה פחות ביחס למדינות אחרות בעולם – אחוזי ההישרדות בפורטוגל, לדוגמה, עומדים על כ-96% בתום השנתיים הראשונות, ובאוסטרליה ובשבדיה מגיע אחוז ההישרדות לכ-88%.

ההישרדות הגבוהה ביותר נרשמת בתחום ענף המחשוב. שיעור ההישרדות של עסקים בתחום הוא 95% בתום השנה הראשונה לפעילות. במקביל, ענפי המסחר מציגים גם הם שיעורי הישרדות גבוהים באופן יחסי, הנעים בין כ-80% לכ-86% בתום השנה הראשונה. עם זאת, ההישרדות בענף המסחר, הטקסטיל והאופנה עומד על כ-28% בלבד.

לפי נתוני המחקר, בשנת 2007 הוקמו בישראל כ-48,500 עסקים חדשים – עלייה של כ-3% בהשוואה לשנה הקודמת.
החוקרים מוסיפים כי גיל היזם והשכלתו מהווים גורמים מכריעים המשפיעים על סיכויי ההישרדות של עסקים. יזמים שעדיין לא הגיעו לגיל 30 יש סיכוי של כ-59% לשרוד, בין הגילאים 31 ל-40 יורדים סיכויי ההישרדות לכ-27%, וליזמים בני 41 ומעלה יש סיכויי הצלחה של כ- 14% בלבד.

כמו כן, סיכויי ההישרדות עבור יזמים בעלי השכלה על תיכונית או אקדמאית עומדים על כ-52%, ואילו עבור יזמים בעלי השכלה תיכונית בלבד יורדים סיכוי ההישרדות לכ-38% בלבד. ועבור יזמים שהשכלתם נמוכה מהשכלה תיכונית צונחים אחוזי ההישרדות לכ-10% בלבד.

אחוז החברות שנפתחו בישראל ביחס לכלל החברות הפעילות במשק עמד ב-2007 על כ-11%, נתון הממצב את ישראל כמדינה בה רמת היזמות העסקית גבוהה באופן יחסי.

לפי הנתונים, האזור הגיאוגרפי המוביל בישראל מבחינת אחוזי הפתיחה של עסקים וחברות חדשים הוא תל-אביב והמרכז, אשר ריכז כ-41% מהפעילות העסקית ב-2007.

במקום השני מבחינת נתח השוק נמצא אזור השרון וצפון מישור החוף, אשר רשם ירידה של כ-1% ביחס לשנה הקודמת, ועמד על כ-15% בסוף השנה. במקום השלישי נמצא אזור חיפה, הקריות והגליל המערבי, אשר רשם עלייה של כ-1%, לרמה של כ- 14%, מכלל הפעילות העסקית החדשה בישראל ב-2007.

5/5
סגירת תפריט