מאמרים בנושאים פיננסים

הלוואה עסקית – כל מה שצריך לדעת

המאמר מוגש בחסות מט"י נתניה הלוואה עסקית – כל מה שצריך לדעת הלוואות לעסקים פעמים רבות נתפסות אצל בעלי עסקים קטנים ויזמים כמשהו המעיד על אי הצלחה, כשלון או קושי. לעיתים קרובות, הלוואה לעסק יכולה למנף ולעזור לעסק להצליח ומטרתה היא מימון התרחבות או השקעה עסקית לצורך פיתוח. אז מתי נכון ולקחת הלוואה ולמי זה […]

קרא עוד ←

ביטוח לעסק

סוגי האשראי הקיימים - מיון על פי טווח הזמן.

קרא עוד ←

התוכנית העסקית ככלי ניהולי – הרעיון והביצוע

על חשיבות התכנון אני אוהב לצטט מהסיפור "עליסה בארץ הפלאות" את הדו – שיח שלה עם השפן: עליסה לשפן: "באיזו דרך עליי ללכת?" השפן: "לאן ברצונך להגיע?" עליסה:" לא משנה לי." השפן: "אם לא משנה לך לאן תגיעי – לא חשוב באיזו דרך תבחרי." (וכמה שזה אקטואלי בימים אלה….ואולי בכל הימים.)

קרא עוד ←

ניהול תזרים מזומנים לעסק הקטן והבינוני

בעסק קטן ובינוני לא תמיד קיימת מודעות לחיוניות של ניהול תזרים מזומנים מכיוון שבד"כ אין חשב במשרה מלאה ולכן נדרש בד"כ מומחה חיצוני לניהול התזרים.

קרא עוד ←

הלוואות לעסק קטן

מימון או "כסף" הם מרכיב משמעותי בהקמת עסק ובניהול שוטף של עסק קיים ובוודאי כשמדובר בהרחבת עסק. במט"י נתניה ידריכו אותך לבחור את מקור המימון הנכון והנוח לך ולעסק שלך.

קרא עוד ←

המשבר הכלכלי העולמי

המשבר הכלכלי העולמי, שפרץ באמצע שנת 2007 משפיע על כולנו. משבר זה גורם, בארץ ובעולם למיתון חריף המתבטא בין היתר בגידול חד באבטלה, בירידה בצריכה, בסגירת בתי עסק רבים, בירידה בצמיחה וכו'. ישנם המעריכים כי המשבר עלול לעלות בחייהם של 90 מיליון בני אדם ברחבי העולם! למה זה קרה? למה דווקא עכשיו? מדוע המשבר העולמי, שמקורו בארה"ב משפיע על ישראל? מה ההשפעות על הכלכלה העולמית? מה הצפי לעתיד?

קרא עוד ←

כיצד קוראים דוחות כספיים?

דוח הרווח וההפסד מציג את תוצאות פעילות החברה לתקופת זמן מוגדרת (רבעון, חצי שנה, 9 חודשים או שנה). דוח זה יכול לשמש כמדד לחיזוי פעילותה של החברה גם בעתיד. דוח רווח והפסד מציג את הסכומים שהתקבלו בתמורה למכירת הסחורות / מתן השירותים או כל הכנסה אחרת וכן את כל ההוצאות והעלויות, שהיו כרוכות בפעילות החברה. התוצאה (השורה התחתונה בדוח) הינה הרווח הנקי (או ההפסד הנקי) לאותה שנה.

קרא עוד ←

טיפים לעבודה עם בנקים

כל בעל עסק המתחיל לעבוד עם הבנקים נוכח מייד כי היחס אליו שונה מעט מאשר זה לו זוכים לקוחות פרטיים. שינוי זה נובע הן מהצרכים השונים של בעל חשבון עסקי ומהראייה העסקית של המערכת הבנקאית.

קרא עוד ←

משפחה – זה עסק אחר – בין העסק העצמאי ל"עסק המשפחתי"

עצמאים רבים נוטים לנהל את ההיבטים הפיננסיים של העסק במשולב עם כספי המשפחה ובכך מפריעים לניהול נכון של העסק ומצד שני, פוגעים בניהול תקין של כלכלת המשפחה. בנוסף, עצמאים רבים שנקלעים לקשיים כלכליים, מתקשים לאבחן אם הבעיה נובעת מהעסק או מההתנהלות המשפחתית. להלן מספר כללים פשוטים ומומלצים בתחום זה:

קרא עוד ←

עצור! אורות אדומים לפניך

האמרה הידועה "מידע הוא כוח" מקבלת משמעות מציאותית ביותר בחיי עסקים וחברות עסקיות. עסקים נמצאים תמיד בחוסר ידיעה וחוסר ודאות לגבי מהלכים כלכליים הקשורים בפעילותם, בענף שבו הם פועלים, באזור הפעילות ולעיתים אף בארץ הפעילות. מי הם הכוחות המובילים בשוק אליו נכנס העסק? מה הן המגמות המסתמנות בענף? מהי מידת הסיכון בענף? האם יש עונתיות? אלו סוגי המוצרים או השירותים קיימים בתחום? לאן התחום מתפתח? האם הספק הוא אדם אמין או שעומדות מולו תביעות כלשהן? את המידע הזה יכול כל בעל עסק למצוא בקלות, באמצעות חברות העוסקות באספקת מידע מידע מסוג זה. בארץ ישנן שתי חברות גדולות המספקות שירות זה:

קרא עוד ←

אשראי בנקאי לעסקים

סוגי האשראי הקיימים - מיון על פי טווח הזמן.

קרא עוד ←

נקודת איזון

מהי נקודת האיזון ומדוע היא חשובה? נקודת האיזון היא נקודת הזמן בה רמת המכירות (ההכנסות) של העסק שווה לרמת ההוצאות. כלומר, עסק הנמצא בנקודת האיזון משמעו שהעסק מאוזן, לא מפסיד ולא מרוויח ורמת ההכנסות שווה לרמת ההוצאות. רצוי שהעסק יהיה תמיד מעל נקודת האיזון משום שבדרך כלל מקימים עסק כדי להרוויח ולהתפרנס.

קרא עוד ←

הניהול הפיננסי

שליטה בניהול כספי העסק שלך הינה מרכיב חיוני בהצלחה עסקית. הניסיון מלמד כי לא מעט בעלי עסקים מוצאים עצמם במצב בו הם עושים עסקים, משקיעים כספים ולא רואים רווחים וזאת בשל אי שליטה בצד הכספי-ניהולי של העסק. חוסר הנכונות להתעסק עם תחום זה נובע לא מעט מחששות, מתפישת הנושא כמורכב ובעייתי וכן מתפישה שגויה לפיה "רואה החשבון שלי כבר עושה את העבודה". מטרתו של פרק זה הינה להקנות לך מושגים בסיסיים בניהול פיננסי וכלים יישומיים וידידותיים לניהול ולשליטה על הכספים בעסק שלך. באמצעות כלים אלו תוכל לקבל תמונה עדכנית על הרווחיות ומצב המזומנים בכל רגע נתון ובהתאם לכך להחליט החלטות

קרא עוד ←

הקשר הסבוך בין כסף משפחה וחברים

האם כדאי ורצוי להלוות כסף ממשפחה וחברים, לקראת פתיחת עסק? שני כללי ברזל לפני שמלווים כסף ממשפחה וחברים.

קרא עוד ←

DO – AND – DONT

DONT - AND - DO עשה ואל תעשה במסגרת פעילותך הבנקאית

קרא עוד ←

מחנק האשראי מתגבר

מחנק האשראי מתגבר: כ- 51% מהחברות דווחו על פניה של לקוחותיהם בבקשה להגדיל את ימי האשראי הניתנים להם • רוב החברות שהגדילו ללקוחותיהן את ימי האשראי הגדילו בממוצע בכ- 22 ימים • בכ- 42% מהחברות בישראל חלה הרעה במוסר התשלומים • כ- 41% מהחברות מעוניינות להגדיל את מסגרת האשראי שלהן • גידול במקורות המימון החוץ בנקאיים של חברות מאז תחילת השנה

קרא עוד ←

ביטוח נכון – יחסוך לך הון על מה לחשוב לפני שקונים ביטוח?

פוליסות לביטוח בתי עסק הפכו להיות מוצר מורכב מאוד. מגוון הכיסויים שניתנים בהן כיום רחב מאוד ומצריך התאמה מרבית של אופי הסיכון ומימדיו לכסוי הייחודי. בין הכיסויים הקיימים בפוליסות ניתן למצוא גם ביטוחי אחריות, כגון אחריות חוקית כלפי צד שלישי, אחריות מעבידים וכו', מגוון הכיסויים אינם זהים בכל חברות הביטוח ולעיתים אפילו שונים בין מבוטח אחד למשנהו באותה חברה.

קרא עוד ←

ביטוח נכון – יחסוך לך הון – האותיות הקטנות בביטוח

עריכת ביטוח מדויק ומקיף היא מהלך חשוב וקריטי לעסק קטן אף יותר מאשר לעסק גדול. כאשר אין ביטוח או הביטוח לקוי וקורה אירוע הגורם להפסד כספי, עסק גדול, שהינו בעל אמצעיים ורזרבות כספיות יוכל לספוג זאת. עסק קטן לעומת זאת, לא יצליח לשקם את עצמו ולא ישרוד. לפיכך, למרות המגבלות התקציביות, חשוב שכל עסק קטן יסדר את הביטוחים הנדרשים לו.

קרא עוד ←

המשבר הכלכלי – טיפים לבעלי עסקים

אמנם בתקופה זו (מאי 2009) ישנם סימנים לגבי סיומו הקרב של המשבר הכלכלי - העליות בבורסה, עליות במדדי אמון הצרכנים וכו'. עם זאת, רוב המדדים הכלכליים עדיין מראים על מיתון עמוק - ר' גם בכתבה על עומק המשבר הכלכלי. כיצד העסק יכול להתמודד עם המשבר הכלכלי? ננסה לתת כמה טיפים שיקלו על בית העסק.

קרא עוד ←

הערכת שווי

הערכת שווי נועדה לספק חוות דעת כלכלית על השווי ההוגן (Fair value) של פירמה כלשהיא למועד ספציפי. לשם כך, יש צורך באמידת הנכסים והתחייבויות המוחשיים והבלתי מוחשיים של הפירמה לאותו מועד.

קרא עוד ←

לחשוב מעבר לקירות – דגשים לפוליסת אובדן רווחים

נזק שנגרם לבית עסק אינו מתבטא רק באובדן התכולה ובנזק למבנים, עקב האש שהשתוללה בו, אלא גם אובדן הכנסותיו ורווחיו הצפויים. לעיתים קרובות, הסיכון האמיתי של העסק הוא דווקא בסיכון של אובדן השוק והרווח הגולמי עקב ההשבתה ולא בשיקום הנזק הפיזי עצמו שהוא בדרך כלל ידוע ומוגבל.

קרא עוד ←

עומק המשבר הכלכלי

המשבר הכלכלי פרץ באמצע שנת 2007. מה קרה מאז? כיצד השתנה העולם בתקופה כה קצרה ומדוע המשבר הכלכלי משפיע על כל אחד ואחד מאתנו?

קרא עוד ←

הגעת המשבר הכלכלי העולמי לישראל

ארצות הברית היא (עדיין) מרכז הכלכלה העולמית, וכשהמצב הכלכלי בארה"ב מידרדר, נפגעת הכלכלה בעולם כולו. נהוג לומר שכשארצות הברית מתעטשת, ישראל מקבלת דלקת ריאות...

קרא עוד ←

לתבוע בלי לטבוע – מדריך לניהול תביעה מול חברת הביטוח

המקרה של בעל עסק שביטח את עסקו במיטב כספו ונאלץ לעמוד מול שוקת שבורה לאחר שחברת הביטוח דוחה את תביעתו הינו מקרה נפוץ. לא פעם מנצלים תאגידי הביטוח את כוחם אל מול חוסר הידע והמצוקה של המבוטח. מצב זה מתאפשר גם בעקבות פעולות שגויות שעושה המבוטח, אשר מקטינות את סיכויו לממש את זכאותו עפ"י תנאי הפוליסה. מקרה ביטוח מחייב את המבוטח לבחון היטב את צעדיו ולכלכל אותם בתבונה. לפניכם שורה של עצות ברזל:

קרא עוד ←

פרטים קטנים – חסכון גדול! האותיות הקטנות בביטוח העסק

בכל פוליסת ביטוח קיימת רשימת חריגים בה נמצאים מקרים ו/או אירועים אשר אותם הביטוח אינו מכסה. אי-הקפדה במסירת פירוט ברור ומיוחד של המידע יגרום לחוסר כיסוי גם אם הם אינם מופיעים ברשימת החריגים של הפוליסה ומכאן החשיבות בפירוט ומסירת מידע מלא. לפניכם דוגמאות למספר מקרים אשר אי-דיוק במסירת מידע מפורט לגביהם ימנע מאיתנו כיסוי, אשר אילו רק הדיווח לגבי פרטים אלו היה ברור ומדויק, הכיסוי הביטוחי היה תקף. בדוגמאות נפרט גם מספר נקודות שיש להקפיד עליהן בעת מסירת המידע ולתת עליהן את הדעת בעת רכישת ביטוח לעסק.

קרא עוד ←

רואים רחוק … עושים בקרוב ! חסכון פנסיוני לטווח ארוך

לאחר שהכול עובד לפי התוכניות והעסק מתחיל להרוויח, מגיעה עם הרווחים חבות המס. בשלב זה מגיע הזמן לנצל מקלטי מס לגיטימיים ולהפקיד כספים למוצרים פנסיוניים כדי להקטין את חבות המס. רצוי לתת ביטוי לסכומים שמופנים להפקדות במוצר הפנסיוני החדש בתזרים המזומנים של העסק.

קרא עוד ←