עסק מתייעל

שתפו את התוכן על החברים שלכם:
שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב google
Google+
שיתוף ב twitter
Twitter
שיתוף ב linkedin
LinkedIn

מתוך עצמאי בשטח

יש גם גישות המגנות את פולחן היעילות ומציעות לאנשי עסקים קטנים ובינוניים לפעול דוקא על פי אמונה ורגשות.
כאשר עסק מתייעל – הוא עושה את מה שהוא עושה טוב יותר, מהיר יותר, זול יותר. לכאורה, נשמע בדיוק הדבר הנכון לעשותו. האומנם?

אולי, במקום להתמקד בפעולות שאני עושה היום וכיצד לעשותן טוב יותר, כדאי שאחפש דרכים חדשות להתארגנות, מוצרים חדשים, שירות מסוג שונה. במילים אחרות, ההתייעלות גורמת לארגון להתמקד במה שהוא עושה עכשיו והופכת אותו לקצר-רואי. ארגון מאורגן מדי אינו יכול לשמור על גמישות, על דמיון ועל חשיבה חדשנית שתפתח אותו בטווח הרחוק.

מדוע ארגונים מנסים, אם כן, להתייעל? התייעלות מתמקדת בדברים הניתנים למדידה ולכימות כמו כיצד לבזבז פחות חומרים או כיצד לחסוך בשעות עבודה. אלו דברים שקל להסתכל עליהם, לחשב אותם ולהתייחס אליהם.

אך מה על תפוקות פחות מוחשיות כגון ערכים חברתיים וסביבתיים? כיצד ניתן למדוד שביעות רצון או מוטיבציה של עובדים? כיצד ניתן לכמת הנאה, קשרים חברתיים, הענקת חוויות? אלו דברים שתורמים להתפתחות הארגון, העובדים והמוצר או השירות שלו לא פחות מהעלאת רווחים וייעול קו הייצור.

לפולחן היעילות עלולות להיות השלכות שונות. למשל, אנו יכולים לקצץ בשעות הלימוד שאנו מעניקים לעובדים כיוון שזה יחסוך לנו כסף, אולם איננו יכולים לדעת איזו השפעה תהיה לקיצוץ כזה על אפקטיביות העבודה שלהם, על שביעות רצונם או על הסיכוי שיישארו בארגון לאורך זמן.

אם נחשוב על כך היטב, נגלה שגם ארגונים המנסים לתכנן הכל מראש, פועלים למעשה מתוך אמונות ורגשות ולא מתוך חישוב קר ואובייקטיבי. ארגון הרי מורכב מאנשים ואנשים הם אלה שמקבלים החלטות, הם אלה שמחליטים באילו נתונים להתחשב ובאילו לא, למה לתת חשיבות וממה להתעלם ואנשים מטבעם, תמיד יהיו מושפעים מרגשות, מתחושות וממדדים אחרים שאינם רציונלים.

היעילות מדגישה את העלות והתועלת אשר ניתנות למדידה ולחישוב אך אינה לוקחת בחשבון מחירים חברתיים הקשים יותר למדידה.

למעשה, אי אפשר לדעת אם מה שעשית היה יעיל, אלא רק אחרי שראית את התוצאות של מה שעשית. ותמיד תהינה תוצאות בלתי ניתנות למדידה ואפשרויות אחרות שלא ניצלת או כיוונים אחרים שלא הלכת בהם.

5/5
סגירת תפריט