על הדבש ועל העוקץ – מניעת עוקצים

שתפו את התוכן על החברים שלכם:
שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב google
Google+
שיתוף ב twitter
Twitter
שיתוף ב linkedin
LinkedIn

מתוך עצמאי בשטח

70% מתרגילי העוקץ מתבצעים בתקופות שלפני ראש השנה ופסח. העוקצים יודעים כי מצד אחד יש לבית העסק פעילות עסקית בהיקפים גדולים ויהיה לו קשה לעקוב אחרי ההזמנות הרבות, ומצד שני קל יותר לעוקץ להיפטר מהסחורות בשל הצריכה המוגברת בחגים ולקבל עבורן כסף מזומן במהירות.

איך מארגנים עוקץ
העוקץ הוא תרגיל הונאה המתבצע ע"י רכישה של מוצרים רבים באשראי. הענפים העיקריים שנפגעים הם ענפי מזון ומוצרי צריכה (14% מהעוקצים מתבצעים עליהם), מוצרים לבית (11%) וציוד משרדי ומכונות למשרד (10%).
שיטה אחת, מוכרת מאוד, היא לרכוש תחילה מספר מוצרים ולשלם עליהם במזומן וכך ליצור אמינות אצל הספק ורק אח"כ להתחיל להזמין בעסקאות אשראי. לאחר קבלת הסחורה, שהוזמנה באשראי, נעלם העוקץ ומשאיר אחריו חוב כספי גדול.
שיטה נוספת היא להתחזות לעובדי חברה אחרת ולהזמין סחורות בשמה. במקרה זה מציינים העוקצים על דף ההזמנה כתובת למשלוח הסחורה, אשר שונה מכתובת החברה שבשמה הזמינו.
שיטה אחרת היא להקים חברת "קש", ולבצע בשמה את ההזמנות. יש עוקצים מתוחכמים יותר, שרוכשים חברות ותיקות, בעלות מוניטין קיים ובכך יוצרים אמון אצל הספק, לצורך ביצוע תרגיל העוקץ.

כיצד לזהות עוקץ
• המאפיין הבולט ביותר לתרגילי עוקץ הוא הזמנת סחורה בהיקפים גדולים ללא כל פרופורציה להיקף פעילות העסק או למספר העובדים בחברה.
• ברוב הפעמים, העוקץ יפנה לעסק ברגע האחרון, מספר ימים מועט לפני החג.
• העוקץ בדרך כלל לא מתמקח על המחיר, למרות היקף הרכישה הגדול.
• העוקץ מתחמק מפגישה פנים אל פנים עם הספק ועושה הכל כדי לסגור את העסקה בטלפון.
• פרטי ההתקשרות לחברה מכילים רק טלפון נייד.
• אם תבקש ממנו ערבות, העוקץ מיד יקצץ את הזמנתו בצורה ניכרת. אם תבקש תשלום במזומן או בטחונות כלשהם, הוא פשוט "יעלם".

כיצד להיזהר מעקיצות
לפני כל התקשרות עם לקוח, כדאי לבדוק את ההיסטוריה העסקית שלו. עסקים רבים, המבצעים תרגילי עוקץ, יש להם היסטוריה קודמת של כישלונות עסקיים ו/או הונאות שונות. מומלץ להשיג פרופיל עסקי וזיהוי "אורות אדומים".

5/5
סגירת תפריט