על אסרטיביות ואגרסיביות

שתפו את התוכן על החברים שלכם:
שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב google
Google+
שיתוף ב twitter
Twitter
שיתוף ב linkedin
LinkedIn

מתוך אתר http://www.alternativit.co.il

כאשר אנו בלתי מרוצים ממצב מסויים עומדות לפנינו לפחות ארבע אפשרויות:
1. לקבל את המצב
2. להיות אגרסיביים
3. להיות פסיביים
4. להיות אסרטיביים
מרבית בני האדם מתנהגים בכל אחת מארבע האפשרויות במצבים שונים
כאשר אנו מקבלים את המצב כפי שהוא, הכל טוב והכל הולך בקלות. כאשר איננו מסוגלים לקבלו, עלינו לבחור באחר משלוש דרכי תגובה:

אגרסיביות
מטרתה של האגרסיביות להוביל הדברים לפי צרכינו – ולנצח בכל מחיר, כולל פגיעה באנשים אחרים. החברה אינה מקבלת, בדרך כלל, אגרסיביות כאחת מהבחירות של החברים בה. לאגרסיביות תוצאות הרסניות על מעמדו של האדם בחברה. לעתים קרובות משיגים אנשים אגרסיביים את מטרתם, אבל במחיר יקר במיוחד:
אגרסיביות גוררת בעקבותיה אגרסיביות. פרוש הדבר שכאשר בני אדם מתנהגים באגרסיביות כלפי חבריהם, קשה להם להפסיק. אנשים מתחילים לחפש אחר דרכים חדשות לפגוע באנשים אחרים, והופכים במהירות מחברים לאויבים.
אגרסיביות הופכת אנשים לבלתי מקובלים בחברה. משיצא לנו שם של אגרסיביים, ישתדלו חברינו להימנע ממפגש עמנו. הסיבות רבות: חלקם מפחדים מעימות עמנו, לאחר שנביך אותם, אחרים מפחדים שכתוצאה מתגובתם לאגרסיביות שלנו, יקבלו אחרים את הרושם שגם הם אגרסיביים, וכתוצאה מכך יאבדו חברים. בסיכומו של דבר רק אנשים אגרסיביים יתחברו לאנשים אגרסיביים.
אגרסיביות מונעת אנשים מלהחלץ לעזרתנו במידת הצורך. כשאנו כופים באגרסיביות על אנשים להתנהג לפי רצוננו, קרוב לודאי שהם ירגישו רע עם עצמם – ואיתנו. התוצאה, לעתים קרובות, היא שאנשים יימנעו מלסייע לנו בעתיד.
יש הסוברים שהתנהגות אגרסיבית גורמת לאחרים לכבד אותם. במציאות, אגרסיביות גורמת לאנשים לפחד מאיתנו, ויתכן שהם ייענו לנו במקרה זה או אחר, אבל אנשים מפוחדים יעשו כרצוננו רק כל עוד אנחנו עוקבים אחרים. בשניה שנפנה מהם מבטינו, הם יעסקו בדברים אחרים. בכך הופכת האגרסיביות לבזבוז זמן ואנרגיה.
לעתים גורמת לנטו התנהגותנו האגרסיביות להרגיש טוב עם עצמנו, אבל האם זה שווה את התוצאה?

פסיביות
אנשים פסיביים מתנהגים כאילו שזכויותיהם ורצונותיהם של האחרים עדיפות על זכויותיהם שלהם.
אנשים פסיביים מתנהגים כאילו אין להם זכות שדעתם תישמע או תכובד. מרביתם לא יביעו את דעתם בחברה, ולעתים אף יבצעו פעולות שאין להם בהן עניין. אנשים פסיביים פוחדים לעתים שדעתם תישמע טפשית ומיותרת, לעומת אנשים אחרים, שדעתם, כך הם חושבים, חשובה יותר.
הבה נבחן את תוצאותיה של הפסיביות:
חוסר הצלחה בהשגת מטרותינו או צרכינו. כאשר קשרינו פחותים, ואנו נמנעים מלהשמיע את דעתנו ולהגיד מה מטרתינו, קרוב לודאי שלא נשיג אותן. התוצאה, על פי רוב, תסכול וחוסר שביעות רצון.
קבלת פחות הערכה וכבוד מחברינו. כאשר אנו נותנים לאחרים לדרוך עלינו, קרוב לודאי שהם ימשיכו לעשות זאת בעתיד. במקרה זה תלך ההערכה שרוחשים כלפינו ותפחת. מרביתנו מעריכים יותר בני אדם העומדים על דעתם ומוכנים להגן עליה.
לחץ מופחת בטווח הקצר. קל יותר לאפ/שר לאחרים לקבל את ההחלטות בעבורינו, מאשר להתעמת איתם, כאשר דעתנו שונה.בדרך זו נמנע עימות. השאלה היא האם התוצאה שווה את זה?

אסרטיביות
מטרתה של האסרטיביות היא למצוא את הפתרון הטוב ביותר, המתאים לכולם. מצב זה מכונה באנגלית “A win:win solution". האסרטיביות רואה את כולם כשווי זכויות ושווי חובות.
אסרטיביות מעלה את הסיכויים שכל הצדדים ישיגו את מטרתם. כשאנו יכולים להביע את דעתנו באופן חופשי, ולהיות בטווחים שהיא תישמע ותילקח בחשבון, קל לנו להשמיע אותה, ואין לנו צורך באגרסיביות. אנשים אף יפעלו לסייע לנו להשיג מטרותינו. יתירה מכך, כאשר אנו מקבלים בהבנה את העובדה שהם אינם יכולים לסייע לנו, הם ישארו חברינו.
אסרטיביות מאפשרת לנו להישאר בשליטה. אנו יכולים לקבל בעצמנו את ההחלטה מהי מטרתנו ואיזו תוצאה ברצוננו להשיג, ואז לחפש את מי שיסייע לנו להשיג את המטרה. על ידי כך אנו הופכים ליזמים, למובילי הפרוייקט.
אסרטיביות מעלה את הביטחון העצמי. ככל שאנו לומדים להיות בשליטה, אנו משפרים את הדימוי העצמי שלנו, ובעקבותיו – את בטחוננו העצמי. אנו מתחילים לחוש טוב יותר, ומתפקדים בהתאם.
אסרטיביות מאפשרת לנו ביטחון באחרים. מאחר שלכולם זכויות (וחובות) שוות, כולם יכולים להביע את דעתם וכולם מתחשבים בדעת כולם. במצב זה כולם הוגנים ופועלים ביחד להשגת המטרה המשותפת.
לאנשים אסרטיביים יש יותר חברים. ככל שנתייחס לאחרים כאל שווים וככל שניתן להם יחס הוגן, כך הם ירגישו רצויים יותר, וירגישו בנוח בסביבתנו. כך יהיו לנו יותר חברים שמכבדים אותנו ופחות "חברים" שידרכו עלינו (כשאנו פסיביים) או מפחדים מאיתנו (כשאנו אגרסיביים).
לחץ מופחת. ככל שאנו חשים בשליטה רבה יותר, כך אנו יותר בטוחים בעצמנו, ופחות לחוצים. אין אנו דואגים שמא אנו מובלים בניגוד לרצוננו, או שמא דעתנו לא תישמע.
קשה ללמוד להיות אדם אסרטיבי באמצעות ספרים. קיים מגוון רחב של קורסים וסדנאות המציעים דרכים הדרגתיות ומספקים כלים ללימוד הדרך מאגרסיביות לאסרטיביות.

להלן הדיברות לאדם האסרטיבי – אלו הן זכויותיו של כל אדם. האם את/ה משתמש/ת בהן?
¨ זכותי לומר "לא"
¨ מותר לי לא להבין
¨ מותר לי לטעות
¨ מגיע לי שדעתי תישמע
¨ זכותי להשיג את מטרותי
¨ זכותי לתרום למען המטרה הכללית
¨ זכותי שיכבדו אותי
¨ זכותי לקבל את החלטותיי בעצמי
¨ זכותי שאחרים יתחשבו בדעותיי

ואולם, עם הזכויות עומדות לנו החובות:
¨ אני מחוייב לנהוג באחרים בהגינות ובכבוד.
¨ אני אחראי לפעולותי ומחוייב בתוצאותיהן
¨ אני מחוייב להבטיח את זכויותיהם של האחרים
¨ אני אחראי להחלטותי
¨ אני מקבל אחריות על חיי. ככלל, מה שקורה לי הוא תוצאה של החלטותי.

למעוניינים מומלץ לקרוא את הספר Assertiveness at Work מאת Back K. & Back K., שיצא בשנת 1982, בהוצאת McGraw-Hill (באנגלית. הספר, למיטב ידיעתנו, לא תורגם לעברית)

5/5
סגירת תפריט