נקודת איזון

שתפו את התוכן על החברים שלכם:
שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב google
Google+
שיתוף ב twitter
Twitter
שיתוף ב linkedin
LinkedIn

כותב המאמר: צבי רובינשטיין, מנכ"ל מט"י נתניה

מהי נקודת האיזון ומדוע היא חשובה?
נקודת האיזון היא נקודת הזמן בה רמת המכירות (ההכנסות) של העסק שווה לרמת ההוצאות. כלומר, עסק הנמצא בנקודת האיזון משמעו שהעסק מאוזן, לא מפסיד ולא מרוויח ורמת ההכנסות שווה לרמת ההוצאות.
רצוי שהעסק יהיה תמיד מעל נקודת האיזון משום שבדרך כלל מקימים עסק כדי להרוויח ולהתפרנס.על נקודת האיזון משפיעים משתנים רבים שחלקם מושפעים מהפעילות של העסק פנימה כמו: מחירי המכירה של המוצרים, יעילות הייצור, יעילות הניהול וחלקם מושפעים מכוחות השוק והסביבה העסקית המשתנה כמו: מחירי חומרי גלם, שיעורי הריבית, ביקוש והיצע.
חשוב ביותר לבדוק באופן מתמיד את המרכיבים של נקודת האיזון כדי לוודא שהעסק מרוויח ופועל באופן נכון ויעיל. צריך לזכור כי הפסד לא בא באופן מיידי לידי ביטוי בבנק או בתזרים המזומנים.איך מחשבים נקודת איזון?
ראשית יש לחלק את ההוצאות לשתי קבוצות:הוצאות קבועות (עקיפות)
הוצאות אלה אינן קשורות באופן ישיר לרמת המכירות או הייצור של העסק אלא חלות על העסק באופן קבוע. בין ההוצאות הקבועות ניתן למנות: שכר דירה, הנהלת חשבונות, ביטוח, שכר הנהלה, מיסי עירייה ועוד.

הוצאות ישירות (משתנות)
הוצאות אלה קשורות באופן ישיר למוצר או השירות או אנו מספקים. לקבוצת הוצאות זו נרשום את עלות חומרי גלם, עלות עובדי ייצור, עלות הסחורה בעסק מסחרי וכו'.

לסיכום שלב זה נרשום כי סה"כ ההוצאות בעסק = הוצאות קבועות + הוצאות ישירות.

כדי לתת למושגים צד מעשי להלן דוגמא לחישוב נקודת איזון.

ברשותנו עסק מסחרי שהוצאותיו החודשיות הקבועות מסתכמות ב 8,000 ש"ח. אנו מוכרים סחורה מגוונת ברווח גולמי של 40% כלומר מכל 100 ש"ח מכירות אנו מרוויחים 40 ש"ח וזאת לאחר שניכינו את העלות הישירה של הקנייה.
כדי לכסות את ההוצאות הקבועות אנו צריכים למכור ב 20,000 ש"ח לפי החישוב הבא: הרווח הגולמי בשיעור של 40% ממכירה של 20,000 ש"ח מסתכם ב 8,000 ש"ח ואלו בדיוק ההוצאות הקבועות של העסק.
כלומר, נקודת האיזון של העסק היא במכירות של 20,000 ש"ח. בנקודה זו המכירות יכסו את ההוצאות הקבועות ואת ההוצאות הישירות. כמובן שכדי להרוויח נצטרך להתאמץ ולמכור מעל 20,000 ש"ח.

לסיכום:

נקודת האיזון הינה כלי חשוב לניתוח מצב העסק ולקבלת החלטות לגבי המשך הפעילות.
ככל שהרווח ליחידה נמוך יותר נצטרך למכור הרבה יותר כדי להרוויח.
חסכון בהוצאות קבועות וישירות יוריד את נקודת האיזון ונתחיל להרוויח ברמת מכירות יותר נמוכה.
שימוש בקבלני משנה יכול לסייע להעביר חלק מההוצאות הקבועות להוצאות הישירות ובכך לייעל את פעילות העסק.
כדאי לשמור את "היד על ההגה" ולבדוק מעת לעת את נקודת האיזון של העסק.

5/5
סגירת תפריט