משפחת כהן לחדר הישיבות – גיוס והעסקת בני משפחה בעסק במשפחתי

שתפו את התוכן על החברים שלכם:
שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב google
Google+
שיתוף ב twitter
Twitter
שיתוף ב linkedin
LinkedIn

מתוך עצמאי בשטח כתבה ד"ר ענת הרמתי

העסקת עובדים בעסק בבעלות משפחתית הוא נושא רגיש מאד הדורש תכנון, חשיבה, קביעת מדיניות וכללים ברורים.
פעמים רבות, ללא קשר ליכולת או להכשרה, נשמרת לבני משפחה הזכות לקבל משרה בעסק המשפחתי. לעיתים קרובות מדובר בשמירת משרה ניהולית בכירה. הציפייה למשרה זו של בני המשפחה נוצרת עם השנים, לעיתים כבר בגיל מאוד צעיר . יתרה מכך, לעיתים קרובות, המייסד ובעל העסק מצפה מילדיו הבוגרים להצטרף ו"לעזור" בניהול העסק גם אם אין בהם הנטייה, היכולת או הרצון להשתלב בעסק ולהצליח בו.

לעומת זאת, שיקולים עסקיים וניהוליים מחייבים העסקת עובד בעל יכולת מקצועית והתאמה אישית לתפקיד, שהוא גם בעל מוטיבציה גבוהה להצליח. אחת הבעיות השכיחות המפריעות בניהול עסק משפחתי היא תחושת המחויבות והרצון להמשכיות העסק, הגורמים להעסקת בן משפחה שאינו מתאים לתפקידו.

במילים אחרות, השילוב של שיקולים עסקיים עם שיקולים משפחתיים עלול ליצור ניגוד אינטרסים. בהקשר זה חשוב לראות שהקונפליקט הוא תוצאה של בעיה מבנית, כמו בעיה בכפילות תפקידים ולא בעיה הקשורה לאישיותו של בן משפחה זה או אחר.
כיצד להתמודד עם קונפליקט בין שיקולים עסקיים לבין שיקולים משפחתיים?

קונפליקט הקשור להעסקת בני משפחה בתפקידים בעסק מחייב התייחסות. שתפו את בני המשפחה ואת הנהלת העסק בבעיה וקיימו דיון פתוח ואמיתי בנושא. על הדיון לאפשר את הסטת הקונפליקט מהבעיה האישית של ראש המשפחה ושל מנהל העסק, אל המערכת העסקית המשפחתית הכוללת וכן, ודאו שהכנסת בן משפחה לעסק נובעת משיקולים רלוונטיים.

מתי הכנסת בן משפחה לעסק אינה מתאימה?

• כאשר קיים רצון חזק של בעל העסק להמשכיות ולכך ש"הבן ילך בדרכו" ואילו בן המשפחה נענה לפנייה כדי לממש את הציפיות שתולים בו ולא לאכזב את בעל העסק. ציפיות אלו הן לעיתים תוצאה של כפיה או של שימוש במניפולציה רגשית.

• כאשר קיים רצון להמשיך את העסק בכל מחיר, גם אם בן המשפחה אינו מתאים לעבודה בעסק.

• כאשר השותפים או בעלי המניות חשים שלא יוכלו מבחינה מוסרית למנוע את כניסתו של קרוב משפחה לעסק, גם אם אינם מעוניינים בכך.

מה הם היתרונות של העסקת בן משפחה בעסק המשפחתי שלנו?

• לכל עסק יש תרבות ארגונית. בעסק משפחתי, התרבות משקפת בדרך כלל את התרבות המשפחתית. במובן זה, בני המשפחה המועסקים בעסק שותפים לאותם ערכים, אמונות וגישות. התרבות המשותפת יוצרת אחידות ודבק ארגוני בעלי ערך רב.

• תחושת השייכות של בן משפחה בעסק יוצרת מחויבות גבוהה יותר להצלחת העסק. כמו כן, בן משפחה מבין וחש את המשמעות של כשלון אפשרי של העסק על חיי המשפחה כולה.

• העסקת בני משפחה מאפשרת מערכת יחסים קרובה ובלתי פורמאלית רבה יותר. יחסים מיוחדים אלה יוצרים יתרון עסקי מול גורמים עסקיים כמו, למשל, ספקים ולקוחות.
הדרך הטובה ביותר ליישב את הכוחות המנוגדים, היא לבצע הבחנה ברורה בין שיקולי בעלות לבין שיקולים ניהוליים.
כך למשל, גיוס עובדים שיתבצע על פי עקרונות ניהוליים קובע כי יתקבלו לעבודה רק עובדים בעלי הכישורים הנדרשים לביצוע יעיל של התפקיד. מצד שני, על פי שיקולי הבעלות, קרובי משפחה שירצו לעבוד בעסק יוכלו לרכוש את המיומנויות שתאפשרנה להם לעמוד בסטנדרטים המקצועיים הנהוגים בו.

היתרונות והחסרונות בהעסקת בני משפחה בעסק נגזרים מהיתרונות והחסרונות של עסק משפחתי אותם הזכרנו קודם לכן.
החלטנו להעסיק בן משפחה בעסק. מהי הדרך הנכונה לעשות זאת?
קבלו החלטה עקרונית לגבי תזמון תחילת העסקתו – עליכם לקבוע האם בן המשפחה יצטרף כאשר הוא מעוניין ופנוי להתחלת העבודה בעסק או רק בעת שמתפנה תפקיד מתאים עבורו.

שאלו את עצמכם מה משמעות צירוף בן המשפחה עבור עובדים קיימים בעסק – האם יש עובדים שהסמכויות או הקידום שלהם עלולים להיפגע בעקבות כניסת בן המשפחה החדש? האם יש עובדים שעלולים לתפוס זאת כך, גם אם אין הדבר נכון? האם עובדים אלה חשובים לכם וחשובים לעסק?

הבהירו אחריות אישית – הבהירו לבן המשפחה שמעמדו בעסק תלוי בעיקר בתרומה ובהישגים שלו ולא בקרבה המשפחתית. "אם הוא רוצה כבוד, עליו להשיג אותו בכוחות עצמו."

הפגינו התנהגות שוויונית הנראית לעין – התנהגו כלפי בן המשפחה בעסק כמו לכל עובד אחר. במיוחד הקפידו על כך בנוכחות עובדים חיצוניים.

"שמרו על מרחק" – תנו מרחב ושמרו על מרחק שיאפשר לבן המשפחה לגלות מהן יכולותיו, מה הוא באמת רוצה לעשות והאם הוא מתאים ורוצה להיות בעסק.

האצילו סמכויות – תנו לבן המשפחה מרחב ביטוי ועצמאות שיאפשרו לו מקום ליוזמה ואולי גם לפיתוח העסק בכיוונים חדשים.

הגדירו תפקידים – הגדירו בבירור למי בן המשפחה כפוף וממי הוא מקבל הנחיות. הגדירו את סמכויותיו, את מסלול הקידום ואת השלבים שעליו לעבור כדי להכיר היטב את העסק ואת הלקוחות שלו.

בדקו האם כניסתו עלולה לפגוע בבני משפחה אחרים – בדיקה זו אמורה להקיף בני משפחה אחרים גם בעסק וגם מחוץ לו. בדקו את השפעת העסקה זו מול בני משפחה אחרים העתידים להיכנס לעסק.
קיימו שיחות ומפגשים כשבן משפחה עוזב את העסק – תנו לו תחושה שגם אם אין לו מקום בעסק, עדיין יש לו מקום במשפחה. הענקת תחושה זו חשובה גם במקרה של עזיבתו מבחירה או מתוך הסכמה משותפת. זכרו שגם עזיבה מרצון גורמת לקושי רגשי ולתחושת אשמה או כעס שאיפשרו את העזיבה.

5/5
סגירת תפריט