מחנק האשראי מתגבר

שתפו את התוכן על החברים שלכם:
שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב google
Google+
שיתוף ב twitter
Twitter
שיתוף ב linkedin
LinkedIn

כותב המאמר – קבוצת BdiCoface

בדיקה מיוחדת של קבוצת BdiCoface
משבר האשראי בעולם 2008כלכלני BdiCoface: מחנק האשראי מתגבר: כ- 51% מהחברות דווחו על פניה של לקוחותיהם בבקשה להגדיל את ימי האשראי הניתנים להם
• רוב החברות שהגדילו ללקוחותיהן את ימי האשראי הגדילו בממוצע בכ- 22 ימים
• בכ- 42% מהחברות בישראל חלה הרעה במוסר התשלומים
• כ- 41% מהחברות מעוניינות להגדיל את מסגרת האשראי שלהן
• גידול במקורות המימון החוץ בנקאיים של חברות מאז תחילת השנהמחנק האשראי במשק ממשיך להתגבר בחודשים האחרונים, כך עולה מבדיקה מיוחדת שערכה חברת Bdicoface. כ- 51% מהחברות מדווחות על פניה של לקוחותיהן בבקשה להגדיל את ימי האשראי הניתנים להם. רוב החברות שנעתרו לפניית הלקוחות, כ- 45%, הגדילו את ימי האשראי הממוצע בין כ- 16 לכ- 30 ימים, וכ- 21% נוספות הסכימו להגדיל את ימי האשראי של לקוחותיהן בלמעלה מ- 30 ימים, כאשר כ- 6% מתוכם הגדילו את ימי האשראי בלמעלה מ- 46 ימים.
עוד עולה מן הבדיקה כי, במקביל, ביקשו כ- 27% מלקוחותיהן מאז תחילת השנה, להעמיד עבורן בטחונות נוספים בנוסף לאלו הקיימים.
התפלגות הגידול בימי האשראי בהסכמה אשר נתנו חברות ללקוחותיהן בכ- 42% מהחברות בישראל חלה הרעה במוסר התשלומים
מן הבדיקה עולה בנוסף כי, בכ- 42% מהחברות, חלה הרעה מסוימת במוסר התשלומים של לקוחותיהן, שהתבטאה בין היתר, בהיווצרות פיגורים שלא בהסכמה, בהחזרות שיקים, בחובות פתוחים וכדומה, כאשר כ- 3% מהחברות הנסקרות ציינו כי ההרעה במוסר התשלומים הייתה משמעותית.כ- 41% מהחברות מעוניינות להגדיל את מסגרת האשראי שלהן
ראיה נוספת למצב הרוח העסקי במשק הישראלי עולה מן הנתון הבא: כ- 41% מהחברות פנו למערכת הבנקאית על מנת להגדיל את מסגרת האשראי שלהן. כלכלני BdiCoface מציינים כי, הגדלת מסגרת האשראי טרום משבר, מעידה על רצונן של חברות להתכונן להרעה עתידית במוסר התשלומים של לקוחותיהן (זאת במקביל להגדלת הסיכוי לשמירת מוסר התשלומים שלהן עצמן לספקיהן) על רקע קשיים תזרימים ועסקיים עתידיים שהן צופות כתוצאה מההתרחשויות הכלכליות הבינלאומיות והמקומיות.
מאידך, ניתן לשאוב עידוד לחוסנם העכשווי של הבנקים מנכונותם להגדיל את מסגרות האשראי של החברות הבינוניות והגדולות בישראל: כ- 82% מהחברות שפנו למערכת הבנקאית נענו בנכונות בינונית עד גבוהה של הבנק להגדלת מסגרות האשראי שלהן. הסיכון העסקי של החברות שזכו לאשראי נוסף מהבנקים טוב יחסית.תהילה ינאי, מנכ"ל משותף בחברת BdiCoface: "היקף וחוזק הפגיעה העתידית של המשבר במשק הישראלי יהיה תלוי במידה רבה בנכונותם וביכולתם של הבנקים המסחריים וגופים חוץ בנקאיים להגדלת מסגרות אשראי לעסקים".

עוד מציינים בחברת BdiCoface כי כ- 25% מהחברות הגדילו במהלך השנה את שימושם במקורות המימון הבנקאיים ביחס לאשתקד.

גידול במקורות המימון החוץ בנקאיים של חברות מאז תחילת השנה
בחברת BdiCoface מציינים כי, כ- 32% מהחברות עושות שימוש במקורות מימון חוץ בנקאיים ביניהם פקטורינג, ניכיון שיקים, ליסינג ועוד. מהסקר עולה בנוסף כי, גם השימוש במקורות חוץ בנקאיים בחברות בישראל עלה ביחס לאשתקד: בכ- 25% מהחברות הנסקרות גדל השימוש במקורות חוץ בנקאיים ביחס לשנה הקודמת.

5/5
סגירת תפריט