לבחור עובדים על פי הרגש

שתפו את התוכן על החברים שלכם:
שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב google
Google+
שיתוף ב twitter
Twitter
שיתוף ב linkedin
LinkedIn

ארז לרנר קבוצת קומליין http://www.bizseminars.co.il

לא בהכרח. הניסיון מלמד שסינון לפי קורות חיים ולפי ראיון אישי רגיל אינו אמין במאה אחוזים. אפילו מיון קפדני שנעשה על ידי חברת כוח אדם מקצועית ששמה הולך לפניה אינו מוכיח דבר. לעיתים קרובות שוב אנחנו מוצאים את עצמנו בנקודת ההתחלה עם עוד עובד שלא התאים. וכמה עולה לך העובדה שאין לך מזכירה טובה כבר חצי שנה? או איש מכירות טוב? או מהנדס טוב? איזה ייאוש! אז מה עושים?אין ספק שחייבים להשתמש באיזו שהיא טכניקה כי תמיד האדם שמגיע לראיון ינסה לייפות את הדברים. השאלה היא איך אפשר לגלות את מה שהוא מנסה להסתיר?
איך אפשר לדעת אם הוא שקרן או לא אמין? האם אפשר לדעת מראש שהוא לא ייתן שרות טוב ללקוחות?רגשות כטכניקת זיהויכולנו יודעים שקיימים כל מיני רגשות: כעס, התלהבות, פחד, שעמום, טינה וכו'. הדבר החדש הוא שאפשר להשתמש ברגשות אלו כטכניקה לחיזוי ההתנהגות של העובד בעתיד. רגשות אלו נעים על סולם שבתחתיתו רגשות חסרי תועלת למעביד כגון אפתיה, פחד או יגון ובראשו רגשות יצירתיים ומועילים כמו עניין רב, התלהבות או יצר פעלתנות. בין לבין נמצאים רגשות שאינם מצביעים על חוסר יכולת אבל עדיין עלולים לגרום לנזק לאורך זמן כמו כעס, עוינות או שיעמום.
מה שמעניין הוא שביחד עם כל רגש מגיעה חבילת תכונות.
במבט ראשון אתה תזהה את הרגש הרגעי של האדם, שמשתנה על פי תנודות והשפעות סביבתיות שהאדם חווה. כמו ששיר שמח וקצבי מחדיר בנו שמחה ואילו שיר עצוב עלול להשפיע עלינו בצורה הפוכה. זה פשוט ומובן.הרגש הכרוני
יחד עם זאת, מתחת לפני השטח קיים "רגש כרוני" – הרגש שבו האדם נמצא בדרך כלל. יתכן שהוא יהיה בדרך כלל משועמם, או בדרך כלל עצבני, או בדרך כלל עצוב.

הרגש הכרוני הוא הדבר שמעניין אותנו כי זה גם מה שנקבל אחרי שהאדם יתחיל לעבוד. אילו יכולנו לדעת מראש באיזה "טון" נמצא המועמד שלנו, היינו יכולים להעריך את חבילת התכונות שלו.
שיטת זיהוי מהירה וקלה ביותר היא לפי הדברים שהמועמד שמולכם מוכן לדבר עליהם בשמחה או שהוא מאזין להם בשמחה.
אדם הנמצא בראש הסולם, ידבר איתכם על רגשות נעימים ועל יצירה ויחליף אתכם רעיונות בצורה מהירה וטובה. אם תתנו לו רעיון חדש הוא ישקול אותו ויחשוב איתו ולא יחשוש מפניו.
ככל שהאדם יורד בסולם, כך הוא יהסס יותר לבטא רעיונות אישיים וישתדל להישאר באיזור של "נורמה חברתית" (זה עדיין נחשב סביר).
נמוך מכך, אדם שהרגש הכרוני שלו הוא, למשל, שעמום, ינהל איתך שיחה אקראית חסרת טעם ולא יזרום עם רעיונות או יגלה עניין מיוחד ברעיונות שאתה מעלה.

ככל שאנו יורדים יותר נמוך בסולם הרגשות, המרואיין יגלה עניין בתקשורות עוינות, בשיחה שעוסקת בנושאים של אלימות או גילויי כעס, התעניינות ברכילות ובדברים רעים שקרו לאנשים אחרים, העברת ביקורת סמויה או גלויה, ועד לרגשות הנמוכים ביותר – בהם האדם כמעט ולא מדבר כלל וגם אז רק בצורה של חוסר עניין מוחלט במה שקורה סביבו.
כלל בסיסי – ככל שאדם נמצא נמוך יותר ברמת הרגש הכרונית שלו, כך הוא בעל יכולת לגרום ליותר נזק ולהפיק פחות עבודה בעלת ערך עבורך. במקרה כזה, עדיף להשקיע מעט יותר זמן באיתור עובד מוצלח מאשר להתפשר ולבזבז אחר כך זמן יקר.
כיצד מזהים את הרגש הכרוני במהירות?
כדאי לשאול שאלות לא שגרתיות וזאת כדי להימנע מתשובות מוכנות מראש או מהרגלים חברתיים ואז להתבונן בתגובה הספונטאנית של המרואיין.

"זרוק" הערות מסוגים שונים של רגש, כפי שמפורט לעיל, ושים לב עם אילו הערות המרואיין שלך זורם. לדוגמא, מרואיין שזורם ו"ניעור לחיים" עם הערה עוקצנית על דמות ציבורית כלשהי ואף מוסיף עליה הערות משל עצמו, עלול להיות אח"כ העובד שיגרום לסכסוכים במקום העבודה. זהו אדם שיש להיזהר ממנו. הוא נותן אולי את כל התשובות ה"נכונות" והרזומה שלו עשוי להיות הדבר המדהים ביותר שראית בשנים האחרונות, אבל שים לב – בהחלט יתכן שברגע זה ממש הוא משקר לך. תוכל לזהות זאת גם על פי מבט עיניים לא רגוע אשר נע במהירות מסביב לחדר ולא מגיע אליך.
מרואיין אחר, אולי לא יגיב להערות מסוג זה אלא יתחבר יותר להערות שמרניות על ספורט, מזג האוויר והתנועה בכבישים. מרואיין כזה יהיה הימור בטוח לעובד יציב וממוצע, שלא סוטה מהמסלול ועושה בדיוק את מה שמצופה ממנו.
אבל אם אתה מחפש עובד שמסוגל לחשוב בצורה עצמאית ויצירתית, שיכול לתרום מעל ומעבר כאשר נותנים לו מרווח עבודה, חפש את אלה שמתלהבים מיצירה ומרעיונות מקוריים ושמסוגל לתרום לרעיונות שלך. תוכל לזהות אותו גם על פי תגובותיו שיהיו מהירות ומדויקות ועל פי המבט שלו שיהיה ישיר ונעים.

5/5
סגירת תפריט