יזמים מלידה

שתפו את התוכן על החברים שלכם:
שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב google
Google+
שיתוף ב twitter
Twitter
שיתוף ב linkedin
LinkedIn

אחד מכל שני יזמים הינו בעל הפרעת קשב וריכוז ADHD. במהלך השנה האחרונה ערכתי סקר לבדיקת היקף היזמים בעלי הפרעת קשב וריכוז ADHD.

בסופו התפרסמה כתבה רחבה בנושא במגזין G של העיתון גלובס. שכותרתה יזמים מלידה. לינק לכתבה 
מטרת הסקר היתה לבדוק על בסיס מדגם מייצג של יזמים מה אחוז היזמים עם בעיות של קשב וריכוז. על פי תוצאות הסקר נימצא כי 54% מהמשיבים הם בעלי הפרעת קשב וריכוז ברמות אלו ואחרות. בארץ קיימים כ- 450,000 עסקים קטנים, קרוב למחציתם כנראה מנוהלים על ידי יזמים בעלי הפרעת קשב ADHD.

ידוע לנו שכ- 50% מהעסקים נסגרים במהלך השנתיים הראשונות לקיומם, ברור שחלקם מנוהלים על ידי בעלי הפרעת קשב וריכוז.
הפרעת קשב משפיעה בין השאר על יכולת ארגונית, ניהול זמן, קבלת החלטות, וניהול כספים. כל אלו הם מאבני היסוד של ניהול עסק לאורך זמן.

סקר יזמים עם ADHD
מימצאים: השתתפו בסקר 150 איש מתוכם 100 יזמים נמצא כי נימצא כי ל54% קימת אינדיקציה משמעותית להיותם בעלי לקות של הפרעת קשב.

סיכום וניתוח התוצאות:

תוצאות הסקר מדהימות בעוצמתן למרות שמלכתחילה שיערתי שאחוז היזמים גבוה, לכן אף ביצעתי את הסקר, עדיין העוצמה היא מדהימה בהיקפה ומעוררת מחשבה.
השערות והסברים לתופעה של ריבוי היזמים עם ADHD.
1.חלק מן האנשים הלוקים בקשב וריכוז הם בעלי היפראקטיביות ועל כן עתירי אנרגיה, התלהבות ויצירתיות, אלו הם חומרי הגלם המניעים ליזמות אישית באופן כללי וליזמות עסקית בפרט.
2. אנשים בעלי קושי בקשב וריכוז לעיתים קרובות אינם מצליחים להשתלב בארגונים עם סדר יום שגרתי ושמרני, עמידה בלוח זמנים מקובל וקבלת מרות וסמכות.
3. הנטייה לפעול באימפולסיביות . מחד יש בה היבטים חיוביים שכן יזמים אלו הם בעלי י תעוזה אך מאידך תהליכי קבלת ההחלטות מתקיימים בלי לשקול את התוצאות עד הסוף. החלטות כאלו לעיתים מובילות להפסדים ולסגירת עסקים. התעוזה זו היא הגורמת לאנשי הADHD לפנות להקמת עסק לעיתים קרובות בניגוד לרוב האוכלוסייה המעדיפה את הביטחון שבתעסוקה כשכירים עם משכורת מובטחת ושקט תעסוקתי יחסי.

התוצאות שעלו בסקר נותנות חומר רב למחשבה ובוודאי קוראות לפעולה לכל מי שעוסק ביזמות. אם זה במערכות ציבוריות ואם זה מאמנים ויועצים עסקיים.

אין ספק שהיזמים עצמם חשוב שיכירו את עוצמותיהם וחולשותיהם על כל המשתמע מכך, בוודאי חשוב שידעו אם הם בעלי הפרעת קשב וריכוז כצעד ראשון בדרך לשינוי התנהלות ולשיפור בתוצאות העסקיות.

5/5
סגירת תפריט