הקשר הסבוך בין כסף משפחה וחברים

שתפו את התוכן על החברים שלכם:
שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב google
Google+
שיתוף ב twitter
Twitter
שיתוף ב linkedin
LinkedIn

מתוך עצמאי בשטח

לא קל לגייס כסף עבור עסק קטן ואם אינך יכול לממן את העסק מכיסך הפרטי, ע"י מתיחת כרטיסי האשראי שלך למקסימום או לקיחת משכנתא שניה,יתכן שתצטרך לחפש מימון מהאנשים שמכירים ואוהבים אותך. כלומר, לפנות לחברים ובני משפחה, לעזרה במימון.קודם כל, החדשות הטובות: חברים ובני משפחה מוכנים יותר להשקיע בך כיוון שהם אוהבים אותך. סביר להניח שהם פחות ידקדקו בכל פסיק ונקודה בתוכנית העסקית שלך, או פחות סביר שידרשו החזר גבוה על ההשקעה שלהם.

ועכשיו לחדשות הרעות: גיוס כסף מחברים ומשפחה יוצר בעיות אישיות ורגשיות מעבר לשיפוט העסקי. לדוגמא, אם אתה לווה 10,000 דולר מהדודה יוכבד ונכשל בהחזרתם, תהיה חייב לראות את דודה יוכבד בכל ארוחת חג למשך שנים רבות. אפילו אם היא מהסוג הסולח, ללא ספק היא תזכיר לך כיצד חיסלת את רווחי הקזינו שלה ותתפתה, במיוחד לאחר כוס היין השניה, לספר לכל המשפחה על כך, שוב ושוב ושוב…

חוץ ממבוכה אישית, יש כמה סיכונים ממשיים בלקיחת כסף ממשפחה וחברים. בלתי נמנע שחברים וקרובי משפחה יגידו שהם "נותנים" לך כסף עבור העסק שלך, אך רק לעיתים נדירות הם מתכוונים לתת את זה כמתנה ללא החזר.

כיוון שהשקעות ממשפחה או חברים נעשות בדרכים מאוד לא פורמליות, יכולות להיווצר אי הבנות לגבי מה המשפחה או החברים מצפים לקבל כהחזר לכספם. אתה אולי תחשוב שזו הלוואה, שעם הזמן תחזיר, אפילו עם ריבית. חברך או קרוב משפחתך, מצד שני, יכולים לחשוב על זה כהשקעה, לפיה הם יקבלו מניות או אחוזי בעלות בעסק שלך. הבלבול הבסיסי הזה יכול ליצור בעיות משפטיות בהמשך הדרך.

חוץ מזה, עצוב לומר: כסף משנה אנשים, ולא בהכרח באופן חיובי. אנשים שבאמת ובתמים התכוונו "לתת" לך את הכסף כשרק התחלת, עלולים להתפתות אח"כ לחשוב שהם זכאים להחזר על "השקעתם" כאשר המוצר החדש שלך כובש את השוק.

גם אם חברך או בן משפחתך לא משנים את דעתם על המתנה שנתנו לך, אתה לא יכול להיות בטוח שגם אנשים אחרים יראו את זה באופן דומה. אם דודה יוכבד "נתנה" לך 10,000 דולר ומתה חודש לאחר מכן, אינך מתעסק יותר עם דודתך האוהבת יוכבד.

כעת יש לך עסק עם המוציא לפועל של נכסיה של דודה יוכבד שעלול להיות 1) קרוב משפחה חמדן שרואה את "המתנה" כהשקעה, לפיה הוא רשאי לחלק נכבד מהעסק שלך. 2) עורך דין ממולח שישתדל לסחוט כמה שיותר רווח מהירושה על מנת למקסם את האחוזים שלו או 3) מישהו אפילו גרוע יותר.

כאשר מבקשים כסף מחברים ובני משפחה, חשוב להישאר ממושמע כפי שהיית נוהג עם משקיע מקצועי.

לפניך שני חוקים בסיסיים שכדאי למלא:

■ התייחס אליהם כאילו היו זרים. שכח לרגע שהמשקיע הוא חברך או קרוב משפחתך והתעקש על אותם מסמכים משפטיים שהיית מכין אם המשקיע שלך היה זר גמור. אם זו הלוואה, דאג שעורך הדין שלך יכין שטר חוב עבור החבר או בן המשפחה ואל תציע פחות מריבית מסחרית.
■ חוב עשוי להיות עדיף משיעבוד. אם מישהו מציע לך הלוואה, כל שאתה צריך לעשות זה להחזיר לו אותה, אפילו עם ריבית, אך הוא אינו יכול לומר לך כיצד לנהל את עסקך. לעומת זאת, אם מישהו קונה מניות בעסק שלך, הוא באופן חוקי שותפך לעסק. החוק השני הוא שעדיף לקחת הלוואה ולהחזיר אותה במהירות האפשרית.

5/5
סגירת תפריט