המשבר הכלכלי – טיפים לבעלי עסקים

שתפו את התוכן על החברים שלכם:
שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב google
Google+
שיתוף ב twitter
Twitter
שיתוף ב linkedin
LinkedIn

כותב המאמר: רו"ח אלעד גריזים – גריזים ושות' רואי חשבון

אמנם בתקופה זו ישנם סימנים לגבי סיומו הקרב של המשבר הכלכלי – העליות בבורסה, עליות במדדי אמון הצרכנים וכו'. עם זאת, רוב המדדים הכלכליים עדיין מראים על מיתון עמוק – ר' גם בכתבה על עומק המשבר הכלכלי.כיצד העסק יכול להתמודד עם המשבר הכלכלי? ננסה לתת כמה טיפים שיקלו על בית העסק.1. בחן את עצמך – בצע בחינה עצמית ובדוק לפי הפרמטרים האופיניים לעסקך האם אתה מושפע מהמשבר הכלכלי ועד כמה. בין היתר – בדוק את מחזור ההכנסות, עומק חובות לקוחותיך, הרווחיות, תזרים המזומנים, נקודת האיזון וכו'.
2.שקול לבקש עזרה – על אף שמידת הסיוע שנויה במחלוקת ונראה שהמדינה מסייעת יותר לעסקים גדולים מאשר לעסקים קטנים ובינוניים, היא מעמידה סיוע מסויים שיכול לעזור לך לעבור את המשבר הכלכלי. בין היתר: קרן למפעלים במצוקה, תוכניות סיוע ליצואנים, קרנות אשראי לעסקים קטנים ובינוניים (כגון הקרן לסיוע לעסקים קטנים וקרן קורת) ועוד.
3. בצע התיעלות – תמיד כדאי לבחון את יעילות העסק ועל אחת כמה וכמה בעת משבר כלכלי. נצל תקופה זו לבדוק עם עצמך את המגזרים ומרכזי הרווח המפסידים והרוחיים פחות בבית העסק,
4. הקטן עלויות – נצל את המשבר הכלכלי כדי לנהל מו"מ עם הספקים שלך (ואף "לפתוח" הסכמים קיימים). הקטנת עלויות יכולה לכלול הן את ההוצאות הקבועות והן את ההוצאות המשתנות. כמובן שגם בנקים ועמלות ביטוח ופנסיה שווים בדיקה נוספת…השתדל לא לאפשר לספקים ישנים להעלות מחיר בשיעור הגבוה מעליית המדד ללא סיבה מספקת. במידת הצורך – בצע הפחתת שכר לעובדיך (צעד שבדרך כלל עדיף על פיטורים).
5. קבל ייעוץ מקצועי – זכור, ישנם מומחים גדולים ממך בבדיקת מצבו הכלכלי והעסקי של העסק (גם אם הוא שלך…). מומחה כזה מנוסה ממך בביצוע הפעולות שהוזכרו ועל ידי בדיקה פשוטה או הכנת תוכנית עסקית בסיסית, יוכל לחסוך לך אלפי ₪ ואף להגדיל הכנסותיך גם בתקופת המשבר הכלכלי הנוכחי! כדאי לדעת – משרד התעשיה והמסחר מסבסד באופן ניכר חלק גדול מתוכניות אלה.
6. נהג באחריות וללא פאניקה – זכור, לא רק אתה נמצא במיתון. ייתכן ותוכל לנצל אותו לטובתך. יתכן ומתחרים שלך ייצאו מהמשחק, הקרן נינוחות לצוות עובדיך וללקוחותיך. בסופו של דבר – המיתון ייגמר!

מטרת כתבה זו היא להביא לידיעתכם מידע כלכלי. אין להשתמש במידע זה ללא התייעצות עם אנשי המקצוע.

5/5
סגירת תפריט