המדריך לשינוי בגלקסיה

שתפו את התוכן על החברים שלכם:
שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב google
Google+
שיתוף ב twitter
Twitter
שיתוף ב linkedin
LinkedIn

הכותבת, ציפי ויינר-שטיינברג, הנה מנחת סדנאות עסקיות במט"י נתניה וארגונים.
בעלת ניסיון כמנהלת מכירות מעל ל- 15 שנה במגזר העסקים וההייטקפתאום התחלתי להרגיש שזה לא זה יותר. הפגישות נעשו יותר ויותר מונוטוניות והייתי עסוקה כל הזמן בלחשוב כמה שאפשר היה לעשות את זה אחרת. פתאום כל עסקה שהייתי סוגרת לא הייתה מקפיצה לי את האדרנלין וגורמת לי להרגיש שאני "מלכת העולם". ואז מתחיל הספק. אם היקום נשאר אותו דבר מסביב ורק אני רואה הכל אחרת אז משהו כנראה "לא בסדר"…אולי אני בסוג של תסכול או דכאון??? איך מה שנלחמתי עבורו כל השנים בשביל להגיע לרמה המקצועית, האישית והחברתית ששאפתי פשוט לא מספק אותי יותר?

אם התחושות האלה מרגישות לך מוכרות, הרשה לי רגע להתפרץ כאן ולהגיד לך שהכל בסדר…. האמת היא שאפילו מגיע לך "מזל-טוב"! פשוט עלית לרמת מודעות אחרת. מתבשל אצלך תהליך של שינוי. תפיסתי, מחשבתי, רגשי… סוג של מעבר בין מה שהיית למה שתהייה. זה לא אומר שאתה חייב מיד להחליף קריירה, לעבור לחו"ל או למנזר בודהיסטי כדי להגשים את עצמך. גם שינויים קטנים יכולים ליצור השפעה גדולה….

אולי אתה מחליט שמעכשיו אתה גם מלווה אישית הטמעה של המוצר או השירות שלך, לקדם הצלחה אצל הלקוח ולהרגיש יותר חיות? אולי במקום ל"עזוב הכל" ולהיות ה"צלם החופשי" שתמיד רצית תוכל לפרסם צילומים או שירים אישיים בדף העסקי? כבר הרווחת כפול – יצרת בידול ושינוי יחד עם נקודות של הגשמה עצמית אישית… אתה פשוט צריך להחליט מהם הדברים שאתה רוצה לעשות אחרת, שיעשו אותך יותר מאושר, ולבנות תכנית פעולה ליישום שתתמיד בה! אה – וכדי לעשות את זה אתה חייב גם להיות מחובר לה רגשית.

רגע.. לא אמרתי "פשוט" קודם…? אז איך עושים את זה?

6 תובנות מלוות שינוי להצלחה:*

1. לעבור מ'קדם-מודעות' למודעות – כלומר להכנס מה"ספסל" למגרש המשחקים.

תשאל למה? אתה צריך למצוא לך סיבה ממש ממש טובה לעשות את זה, כזו שתנצח בנוק-אאוט את השאלות שמחכות לך בסיבוב בנוסח "אתה בטוח שאתה רוצה את זה?", "אתה בטוח שזו החלטה שהיא באמת שלך?", "האם זה הזמן הנכון?"…

2. היכון… נכון שבשלב הזה אתה עדיין עסוק בלמלא את הרשימה הבלתי נגמרת של בעד ונגד… אבל אם אתה רוצה ממני "טיפ" קטן שייקצר זמנים… די, ביננו כבר החלטת…תתעל את האנרגיה ב"לראות" איך החיים שלך נראים אחרי השינוי, בהכי מפורט שאתה יכול. איך אתה נראה? איך אתה מרגיש? איך מתנהל היום בעסק שלך? איך נראים האנשים/לקוחות שעובדים איתך?

זה השלב שבו הכי הרבה פעמים תשאל את עצמך "למה אני צריך את זה" כי קשה לדמיין משהו שעוד לא מכירים. כמו גם להכיר בעובדה שיהיו טעויות בדרך. הסוד הוא נחישות. גם נחישות לשלם את המחיר ששינוי דורש.

3. הכן…. "ידע זה כח"… והוא גם מוריד הרבה אי ודאויות… האם יש לך את הידע, הכישורים והיכולות ליישם את השינוי או חפש מקורות להשלים (קורסים, סדנאות, ספרות מקצועית).

ספר לכל העולם ואשתו על השינוי שאתה הולך לעשות. זה גם ייצור את ההתחייבות (שאתה כ"כ פוחד ממנה אבל, זהו, עכשיו אין מצב לחזור…) וגם עוד עשוי להוליד הזדמנויות!!!

הקף את עצמך באנשים שיקדמו ויובילו אותך לשינוי, כאלו שעוסקים בתחום החדש או בדרך לשם ושתה פחות קפה עם אלו שמזכירים לך "כמה נפלת על הראש…".

ניהול פרוייקט – הכן תוכנית פעולה אופרטיבית (תחומה בזמן, מקום/אנשים וכסף – תוך כמה זמן אני מגיע ליעד? איפה אני עושה את זה/מי האנשים שעוזרים לי? כמה אני מרוויח/בכמה אני מגדיל את הרווח כשהגעתי ליעד). בנה את אבני-הדרך.

קח על עצמך משימות קטנות, כאלו שתוכל להצליח בהן. צבירת חוויות חיוביות "יעודדו" את התהליך וגם יחזקו את ההרגשה ש"התחלת"…

4. צא!!! לא מחכים יותר ל"כשאסיים את ההכשרה אתחיל", כש"יעלה האתר לאוויר", כש"תצא גרסת הבטא.".. קבע פגישות ו-dead lines וצור מחוייבות להתקדם ולעמוד במשימות (בעיקר עובד כשיש התחייבות כלפי מישהו מבחוץ!). צור ויזם פעילות באופן שוטף בתחום החדש/באופן החדש והתנהל לפיהם.

הפיתוי לעצור, לחזור אחורה או להמתין הוא חזק – בעיקר בנקודות הלחץ.

יכול לעזור במיוחד בשלב זה: לחבור לשותף עסקי, או לקבוצה בתחום ולחלוק ידע, טיפים והזדמנויות עסקיות. יחזק את המעורבות, העשייה וההתמדה – ותמשוך למעלה.

5. תחזוקה – גם הרכב הכי חסכוני לא ימשיך לנסוע מאהבה… – דאג תמיד לחדש את מצבורי הדלק. לתחזק את המחויבות לשינוי.

זה הזמן להרחיב את השינוי למעגלי תוכן או עשייה נוספים בחייך ולהחזיר את ה"להט" מחדש.

שלב החיזוקים – זה הזמן להנות מה"חיזוקים" שתכננת מראש כאשר תגיע לכל שלב באבני הדרך שסללת (שלב 3). למשל הגדלת את המכירות בX – חדש את כלי השיווק שלך (עיצוב חדשני יותר לכרטיסי הביקור/אתר/פייסבוק שלך), הצלחת לגייס הון ראשוני/שותף עסקי – שכירת משרד – או כל חיזוק אחר שידרבן אותך הלאה ויוכל להנציח באופן מוחשי נקודות ציון.

חשוב ביותר כאן – תכנן מראש כיצד אתה מתנהל כשיגיעו רגעי/תקופות משבר ופתח מראש אלטרנטיבות.

6. נסיגה –ובכן… החיים הם לא תמיד סרט אמריקאי ולא תמיד יש „Happy End“. מחקרים מדברים על 20% שיוצרים שינוי והוא יציב. 80% מהאנשים מדווחים אחרי זמן מה שההרגל/השינוי החדש נשבר ויש נסיגה. מה שצריך לעשות זה לחזור לתהליך מההתחלה ולעשות עוד סיבוב! אבל לא לחזור מאוחר מדי אלא כשהחוויה עוד טרייה. רוב האנשים מתייאשים ממשבר אחד כי הם לא מבינים ששינוי הוא תהליך… אפילו אומרים שמדובר בממוצע של בין 4-7 סבבים כאלה… אז קדימה! יש לך עוד 6 to go! בהצלחה!!!!

· בהשראת מודל Prochaska & Diclemente’s 6 stages of change

"תעביר את זה הלאה" – אם אתה נמצא בתחילתו של שינוי או אפילו בסבב נוסף של… נשמח לשמוע ממך את הטיפים וההתנהלות That made it happen! אין כמו ניסיון אמיתי מהשטח ואולי טיפ שלך יכול לשנות למישהו את החיים!

הטיפ הנבחר יזכה את שולחו בספר GPS לעסקים ממט"י נתניה.

5/5
סגירת תפריט