הכל נשאר במשפחה – אתגרים לצמיחת העסק המשפחתי

שתפו את התוכן על החברים שלכם:
שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב google
Google+
שיתוף ב twitter
Twitter
שיתוף ב linkedin
LinkedIn

בעלי עסקים משפחתיים, המבקשים להמשיך להשיג צמיחה ארוכת-טווח, ניצבים בפני כמה וכמה אתגרים קשים: הם נצמדים לנוסחת ההצלחה שלהם, למרות שהעולם כבר התקדם הלאה; הם "מבזבזים" את ההון העצמי של החברה על בונוסים לבני משפחה, כדי למנוע חיכוכים; הם לא מצליחים למנות יורש ראוי מקרב המשפחה, ונאלצים להתמודד עם שאיפות מנוגדות של בני המשפחה. אלה ששת האתגרים המרכזיים לעסק משפחתי הרוצה להמשיך ולצמוח:

מחזורי חיים עסקיים
חברות משפחתיות מתגאות, לעיתים קרובות, בנאמנותן לעובדים ובמסורת ארוכת-השנים שלהן. לכאורה, זה מרשים ויפה ותורם לדימוי הציבורי של החברה, אולם דווקא מדיניות זו עלולה להיות להן לרועץ ולמנוע מהן את השינוי המתבקש. כך, למשל, לא מעט חברות משפחתיות מגזימות בהדגשת ערך הנאמנות, בכך שהן שומרות על ספקים ויועצים ותיקים, הנמצאים "מעבר לשיא" ואינם הולמים עוד את צרכיו של העסק.

הון מוגבל
כמו כל עסק, גם עסקים משפחתיים חייבים לענות על הציפיות המתגברות של בעלי המניות. סיבוך נוסף של משבר ההון הוא רצונם של חלק מבני המשפחה לוותר על הבעלות שלהם. נוסף לתשלום בכסף עבור מניותיהם, הם מחפשים עצמאות אישית, פרטיות וחופש רגשי. למרות שהזרמת כסף לבני משפחה כאלה מקריבה הון הדרוש לצמיחה העסקית, שאר בעלי המניות הם בעלי מוטיבציה גבוהה להסכים, מאחר שבכך הם יכולים למנוע אי נעימות ולעתים גם קרבות על דיווידנדים, כיוונים עסקיים והערכת שווי מניות לפדיון.

מנהיגות חלשה בדור ההמשך
בחלק גדול מהעסקים המשפחתיים (בין שליש לחצי) אין יורשים זמינים בדור הבא, אבל גם מינוי יורש עדיין לא מבטיח את המשך הצמיחה, משום שלהיכנס לנעליו של איש מצליח מאוד, שהוא גם הורה או קרוב משפחה, זהו אתגר מפחיד עבור רבים. המנהיג החדש חייב להתמודד עם הרבה ספקות ולחצים, כגון: איך להיכנס לנעליו של מי שהקים את החברה המשגשגת, איך להפגין כבוד למייסד אך יחד עם זאת לעשות שינויים, האם יצליח לשמור על העסק ועל רווחת כל המשפחה המורחבת התלויה בו ועוד.
החשש מפני כישלון אישי משפיעים מאוד על סגנון הניהול וקבלת ההחלטות של מנהיג הדור הבא. לרוב, התוצאה היא חוסר רצון לקחת סיכונים, אלא שבכך מצטמצמים סיכויי הצמיחה של העסק.

חוסר גמישות והתנגדות לשינוי
מנהיגים מצליחים, בעלי אסטרטגיות עסקיות מובהקות, מקובעים לא פעם בנוסחאות ההצלחה שלהם, גם כשהזמנים משתנים, וחוסמים בחוסר גמישותם את המשך הצמיחה של העסק. חלקם מתנגדים לשלב את נושא התכנון לעתיד בניהול העסק כיוון שתכנון דורש שיתוף במידע, בה בשעה שהם מייחסים חשיבות עילאית דווקא לסודיות, תכנון יאלץ אותם להגיב לרעיונות של אחרים ולהגן על דעותיהם, תכנון יגדיל את הסיכויים לחיכוכים בין בני המשפחה, ועוד.
אי הנכונות לתכנן מקטינה את סיכויי הצמיחה, מגבירה את הדאגה לביטחון הפיננסי ולקריירה של בני המשפחה ומקטינה את המוטיבציה של היורשים.

קונפליקטים בין אחים יורשים
כמחצית מבעלי העסקים, כפי שמעלים מחקרים, שוקלים להעביר את המנהיגות והבעלות בעסק לשניים או יותר מצאצאיהם (או יורשים אחרים במשפחה(. מחקרים שנעשו בארה"ב מצביעים על כך שיותר ויותר חברות משפחתיות הן כיום בבעלות משותפת של אחים.
האתגרים העומדים בפני שותפויות-אחים הם ייחודיים. לרוב, מערכת היחסים ביניהם אינטנסיבית וטעונה מאוד. חילוקי דעות רציניים בין אחים בעסק עלולים להיות הרסניים, מאחר שהקונפליקטים ביניהם מסיטים אנרגיה מהאש שמזינה את הצמיחה העסקית.
על מנת ששותפות-אחים תוכל לעבוד, החברים בה חייבים להשקיע בקשרים ביניהם. שותפויות טובות יכולות להתגבר על החלטות עסקיות בינוניות, אבל שותפויות רעות יהרסו אפילו את העסקים הטובים ביותר. האחים חייבים להיות מסוגלים להתפשר, לדון בפתיחות בעניינים השונים, להגיע להבנה הדדית ולקבל החלטות משותפות. באופן בסיסי, עליהם "להסכים להסכים", משום שחיוני יותר לשמור על מערכת היחסים ביניהם, מאשר לקבל החלטות עסקיות אופטימליות.

יעדים משפחתיים נפרדים
לעסקים משפחתיים בבעלותם של אחים או בני דודים יש צורך לגשר בין היעדים, הצרכים והערכים של בני משפחה שונים. כשמשפחות מתרחבות ומתבגרות, היעדים והערכים נעשים מגוונים יותר. האיום הרציני ביותר הוא כאשר חלק מבני המשפחה מרגישים כי העסק אינו מתאים עוד למטרותיהם, או שאינו תואם את אמונותיהם, ולכן הם מתקיפים את ההנהלה. איום אחר מגיע מבני משפחה שזכו ליחס גרוע מהדורות הקודמים, לפי הרגשתם, וממקדים את אי שביעות רצונם במנהלים הנוכחים, אותם הם תופשים כ"מיוחסים" שלא בצדק וכנציגים של אבותיהם.

חלק חשוב מאבחון ראשוני שיש לבצע בעסק משפחתי הוא מיפוי וסימון מרכזי קבלת ההחלטות ומוקדי הכוח בעסק ובמשפחה. לא פעם מתברר, שמרכזים אלה אינם נמצאים כלל בעסק אלא ב"חצר האחורית". מצב שבו התייעצות עסקית שוטפת של המנכ"ל מופסקת במפתיע למספר ימים והמסקנות שגובשו בשלב הראשון נהפכות על פיהן, מלמד שהכוח לא נמצא אצל מי שאמור להנהיג את העסק.

5/5
סגירת תפריט