הוצאות מוכרות במס – טיפים שכדאי לדעת

שתפו את התוכן על החברים שלכם:
שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב google
Google+
שיתוף ב twitter
Twitter
שיתוף ב linkedin
LinkedIn

כדאי לדעת כי בנוסף להוצאות המוכרות הרגילות, הניתנות להפחתה מההכנסות, לצורך חישוב הרווח החייב במס, קיימות כיום אופציות נוספות להוצאות מוכרות. ליקטנו עבורכם כמה רעיונות וטיפים להוצאות מוכרות – כאלו שאינן ברורות מאליהן.

הוצאות סלולר
אם אין לכם קו בזק במשרד הביתי אתם יכולים לבקש הכרה מלאה בחשבון הסלולר שלכם כחלק מההוצאות המוכרות במלאן (האישור תלוי בהיקף וסוג השימוש ובטוב לבו של פקיד השומה שלכם). על הסמארטפון שלכם חלים אותם הכללים שמופעלים על מחשב, לרבות כללי הפחת.

הוצאות החזקת רכב
הוצאות החזקת רכב יכולות להירשם כהוצאות מוכרות, גם אם הרכב עצמו לא רשום בבעלות העסק, אלא בבעלות של אדם אחר. הרישום על שם אדם פרטי ולא על שם העסק או על שם חברה, כדאי משיקולים של מניעת ירידת ערך הרכב בעת מכירתו בעתיד. ביטוחים (חובה ומקיף), אגרה שנתית, טיפולים שוטפים ותיקוני תקלות וקלקולים, תשלום עבור הוצאות דלק, שטיפה ותחזוקה – הוצאות מוכרות חלקית לפי סוג העסק ורמתת הניידות שאתם זקוקים לה לתפעולו. ישנם עסקים המקבלים 100% הכרה בהוצאות אלו, כאשר היזם מראה כי הוא זקוק להם לצורכי עבודה וכי הרכב משמש אך ורק לצרכי העסק ולא לצרכים פרטיים ואישיים. תשלומים חד-פעמיים על כבישי אגרה (כביש 6 למשל) הם הוצאה מוכרת בצמוד לדו"ח נסיעה (המסביר לאן נסעתם ומראה כי מדובר בנסיעת עבודה), תשלומים קבועים (מנוי לכביש 6) מוכרים חלקית או במלאם לפי סיווג העסק. חניה בסמוך לעסק מוכרת במלאה תמיד.

הפרשות לקופות גמל
הפרשות לקופות גמל בשל ימי מחלה, דמי חופשה, מענק יובל ובונוסים עתידיים. הפקדות לקופות גמל לתגמולים, לפנסיה או לפיצויים, הם הוצאות מוכרות ידועות, במגבלות שנקבעו בחקיקה ובתקנות. אולם, קיימות אפשרויות נוספות לביצוע הפרשות שיופקדו בפועל לקופות גמל להבטחת זכויות סוציאליות נוספות לעובדים וגם הם יוכרו כהוצאות מוכרות.
כך ניתן להפקיד גם לקופות גמל להבטחת תשלום דמי מחלה בעתיד, לקופות גמל להבטחת תשלום דמי חופשה נצברים לעובדים, לתשלומי מענק יובל, או מענקים עתידיים אחרים המקובלים במקום העבודה, לפי ההסכמים הקיבוציים או לפי החוזים האישיים עם העובדים.

נסיעות לחו"ל
הוצאות נסיעות לחו"ל כהוצאות מוכרות, מאפשרות לצרף לנסיעה לחו"ל לצורכי העסק, גם נוסעים נוספים, אשר נסיעתם הכרחית לצורך המטרות העסקיות של הנסיעה. כגון, יועצים לעניינים העסקיים, מתורגמנים, יועץ מיחשוב, יועצי תקשורת וכיוצא באלו.
כמו כן, ניתן לשלב נסיעות לחו"ל עסקיות עם נסיעות לחו"ל פרטיות, באותה נסיעה ובלבד, שניתן לזהות באופן ברור מה היו ההוצאות הספציפיות של החלק העסקי. עם זאת, באם עיקר הנסיעה לחו"ל מיועד למטרות פרטיות ייתכן לא יוכרו גם ההוצאות המעורבות של החלק העסקי, כגון, כרטיסי הטיסה. לכן, עדיף למקד את הנסיעה בחלק העסקי כדי שההוצאה תוכר רובה ככולה לצורכי מס.
יש להוכיח כי הנסיעה לחו"ל הייתה הכרחית לצורך ייצור ההכנסה, עדכונים שוטפים בתחומי העסק במטרה לשמור על מיצובו הקיים. יש לשמור על כל הוכחה שתוכיח בנסיעה עסקית, לרבות כרטיסי כניסה לתערוכות, רישום הפגישות העסקיות שנערכו בחו"ל וכדומה.

השתלמויות ולימודים
השתלמויות לעדכונים מקצועיים בתחום העסק הן הוצאות מוכרות. בנוסף, הכירה הפסיקה גם בהוצאות לימודים כלליים, כגון, קורס למנהלים בכירים, לימודי אנגלית, לימודי מחשב וכדומה, כהוצאות מוכרות.
הוצאות ללימודי תואר ראשון או לרכישת מקצוע, אינן מוכרות כהוצאות מוכרות. אולם, הוצאות ללימודי תואר שני, יוכרו בתנאים מסוימים כהוצאות מוכרות. רק מחצית ההוצאות ללימודי תואר שני, במסלול ללימודי תואר שני במשפטים לרואי חשבון ובמקרים דומים נוספים. אין זה מין הנמנע, כי ניתן לדרוש גם את ההוצאה כולה לרכישת תואר שני, הכול תלוי בנסיבות של הלומד ובצרכיו העסקיים.

הוצאות שיווק ופרסום
הקמת אתר אינטרנט וכן תשלום עבור קמפיין פרסום ברשת האינטרנט(כולל פייסבוק, גוגל וכו') אמצעי תקשורת שונים (כולל תשלום למי שניהל עבורכם את הקמפיין וכן עלות המדיה) נחשבים כיום הוצאה מוכרת במלאה ומקבלים על שירותים אלו זיכוי מלא לצורכי מס. הוצאה מוכרת עבור תפעול חנויות אינטרנט באתרים כמו אטסי, אמזון ומרמלדה כוללת, בין היתר: עמלות המשולמות לאתר על מכירות, עמלות PayPal ו-Payme, עמלות Pioneer, עמלות המרות מט"ח והפרשי שערים, עמלות סליקה בכרטיס אשראי. בנוסף ניתן להכיר במלאן בהוצאות ניהול חשבון בנק עסקי, ריביות על הקצאת אשראי והלוואות וכו'.

הוצאות שכר לבן זוג, לקרובי משפחה ולשותפים
ניתן לשלם שכר עבודה גם לבני זוג העובדים בעסק. תשלום השכר מאפשר רישום הוצאות מוכרות בעסק, מאפשר חישוב מס נפרד לבני הזוג לצורכי מס, ויאפשר כיסוי לפי חוק הביטוח הלאומי בשל בן הזוג העובד. בנוסף, ניתן יהיה לתבוע בעתיד פיצויי פרישה פטורים ממס בשל פיטורי בן הזוג.
באותו אופן, ניתן לשלם שכר עבודה גם לקרובי משפחה המועסקים בעסק. יש להוכיח כי הם עבדו בפועל בעסק, את היקף המשרה, הוכחות לנוכחותם בעסק בכל שעות העבודה וכמובן כי השכר עצמו יתאים לכישורים, לתפקיד ולהיקף המשרה.

עסקים הפועלים מהבית

בעבור עסקים המופעלים מהבית, מחשבים את ההוצאות השוטפות של הבית (שכר דירה, חשמל, מים, ארנונה, טלפון, אפילו תשלומים כמו אגרות עירוניות וועד בית) לפי השטח (במ"ר) המשמש לפעילות העסק. לדוגמה, אם אתם גרים בדירת שלושה חדרים כשאחד מהם משמש כמשרד ביתי – תוכלו להכיר ב-1/3 מההוצאות כהוצאות מוכרות.

כשעובדים מהבית, צריך לזכור שגם תיקונים נחשבים הוצאה מוכרת, לפחות חלקית. לכן יש להתעקש עם בעלי מקצוע על קבלת חשבונית עבור תיקונים, מה שתמיד נכון וכדאי במקרה שיתגלו תקלה או קלקול במוצר/שירות שקיבלתם.

במקרים רבים, ניתן להכיר בהוצאות פחת, בעיקר כאשר רוכשים ציוד המשמש אותנו למשך מספר שנים כמו ריהוט משרדי, מכשור חשמלי (מכונת קפה היא דוגמה טובה לכך) ומוצרי אלקטרוניקה (מחשבים אף הם נופלים בקטגוריה הזו). הוצאות אלה מוכרות לאורך מספר שנים, כשאתם מקבלים זיכוי על חלק מהסכום כנגד אובדן השווי.

תרומות 
מדינת ישראל רוצה לעודד עמותות. לכן היא נותנת לחלקן את הזכות להפיק קבלות לתרומות. הקבלות האלו מוכרות לצרכי מס.כדי שתרומה תוכר למס הכנסה צריכים להתקיים שני תנאים: כתוב עליה "קבלה לתרומה" (ולא רק "קבלה"), כתוב עליה (לרוב באותיות קטנות): "לפי סעיף 46". שימו לב שיש עמותות שיש להן פעילויות עסקיות שעבורן הן מפיקות קבלות רגילות (לא "קבלה לתרומה").

בכל אופן, מומלץ להתייעץ עם רואה החשבון שלכם.

5/5
סגירת תפריט