הגעת המשבר הכלכלי העולמי לישראל

שתפו את התוכן על החברים שלכם:
שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב google
Google+
שיתוף ב twitter
Twitter
שיתוף ב linkedin
LinkedIn

כותב המאמר: רו"ח אלעד גריזים – גריזים ושות' רואי חשבון

ארצות הברית היא (עדיין) מרכז הכלכלה העולמית, וכשהמצב הכלכלי בארה"ב מידרדר, נפגעת הכלכלה בעולם כולו. נהוג לומר שכשארצות הברית מתעטשת, ישראל מקבלת דלקת ריאות…בעולם גלובלי ובעידן המודרני, המשק הישראלי הוא משק קטן ופתוח ומיתון בפעילות הכלכלית העולמית, מביא לירידה בביקוש למוצרי היצוא של ישראל (כולל בתעשיות ההייטק) ולירידה בהכנסה של המשק.
הירידה בשערי ניירות הערך בארה"ב ובעולם גורמת ירידה דומה גם בישראל ובכך לשחיקה של ערך הרכוש שבידי הציבור ולירידה בצריכה. כולנו מקבלים בימים אלה את האישורים השנתיים מביטוחי המנהלים וקרנות ההשתלמות (ורובנו מגיע להחלטות הנלוות לפרצוץ הכועס…)הקושי לגייס הון ואשראי בשווקים העולמיים שנובע מהמשבר הכלכלי פוגע בהשקעות.
הפגיעה ביצוא, בצריכה ובהשקעה מתבטאת גם בירידה בביקוש בשוק העבודה, בפיטורים המוניים ובירידה בשכר.
עם זאת, יש לציין שהמשק הישראלי נמצא במצב טוב יחסית, כתוצאה מניהול מדיניות כלכלית אחראית בשנים האחרונות ובעיקר רגולציה טובה על הבנקים (ולהבדיל מאותם הגורמים למשבר הכלכלי שהיו בארה"ב ועליהם נכתב בכתבה הקודמת – עומק המשבר הכלכלי).

השפעת המשבר הכלכלי בישראל (הנתונים נכון לתחילת אפריל 2009)
ירידה תלולה בקצב הצמיחה בישראל – התוצר המקומי הגולמי עלה ב-4% לעומת 5.4% בשנת 2008 והסתכם ב- 725 מיליארד שקל (בישראל היתה צמיחה של יותר מ-5% מאז שנת 2004). ברבעון הראשון של 2009 קצב הצמיחה ירד ב- 3.8% במונחים שנתיים!
ירידה בהכנסות המדינה ממיסים שהסתכמו ב-184 מיליארד ₪ בלבד ב-2008 לעומת כ-187 מיליארד ₪ ב- 2007. ברבעון הראשון של 2009 המשבר הכלכלי גרם לכך שגביית המיסים הסתכמה ב-42.4 מיליארד ₪ לעומת 49.7 מיליארד ₪ ברבעון המקביל ב-2008 (ירידה של 17%).
עלייה בגרעון הממשלתי – כמובן שהירידה בהכנסות המדינה ממיסים הביאה לעליה גדולה בגרעון. לראשונה מאז 2003 סיימה הממשלה את הרבעון הראשון של השנה בגרעון (הרבעון הראשון הוא תמיד המוצלח ביותר). גרעון זה הסתכם ב-4.8 מיליארד ₪.
עליה בשיעור האבטלה – שיעור הבלתי מועסקים מכח העבודה עמד בחודש ינואר 2009 על 6.8% לעומת 6% בחודש יולי 2008.
התמוטטות וסגירת עסקים – המשבר הכלכלי גרם לכך ש- 20% מהחברות הציבוריות הנסחרות בבורסה התריעו בדוחותיהן הכספיים לשנת 2008 שישנה אי ודאות להמשך פעילותן.

5/5
סגירת תפריט