אסרטיביות

שתפו את התוכן על החברים שלכם:
שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב google
Google+
שיתוף ב twitter
Twitter
שיתוף ב linkedin
LinkedIn
המאמר מוגש בחסות מט"י נתניה

נורית אלפנבוים, המרכז לאינטליגנציה ריגשית

אסרטיביות

מטרתה של האסרטיביות היא למצוא את הפתרון הטוב ביותר, המתאים לכולם. מצב זה מכונה באנגלית “A win:win solution".
אסרטיביות מעלה את הסיכויים שכל הצדדים ישיגו את מטרתם. כשאנו יכולים להביע את דעתנו באופן חופשי, ולהיות בטוחים שהיא תישמע ותילקח בחשבון, קל לנו להשמיע אותה, ואין לנו צורך באגרסיביות. אנשים אף יפעלו לסייע לנו להשיג מטרותינו. יתירה מכך, כאשר אנו מקבלים בהבנה את העובדה שהם אינם יכולים לסייע לנו, הם יישארו חברינו.
אסרטיביות מאפשרת לנו להישאר בשליטה. אנו יכולים לקבל בעצמנו את ההחלטה מהי מטרתנו ואיזו תוצאה ברצוננו להשיג, ואז לחפש את מי שיסייע לנו להשיג את המטרה. על ידי כך אנו הופכים ליזמים, למובילי הפרוייקט.
אסרטיביות מעלה את הביטחון העצמי. ככל שאנו לומדים להיות בשליטה, אנו משפרים את הדימוי העצמי שלנו, ובעקבותיו – את בטחוננו העצמי. אנו מתחילים לחוש טוב יותר, ומתפקדים בהתאם.
אסרטיביות מאפשרת לנו ביטחון באחרים. מאחר שלכולם זכויות (וחובות) שוות, כולם יכולים להביע את דעתם וכולם מתחשבים בדעת כולם. במצב זה כולם הוגנים ופועלים ביחד להשגת המטרה המשותפת.
לחץ מופחת. ככל שאנו חשים בשליטה רבה יותר, כך אנו יותר בטוחים בעצמנו, ופחות לחוצים. אין אנו דואגים שמא אנו מובלים בניגוד לרצוננו, או שמא דעתנו לא תישמע.

הרציונל
כל אחד יכול לללמוד להיות אסרטיבי!
רכישת אסרטיביות אינה דבר מסתורי, זוהי גישה רציונלית, הדורשת רכישת מיומנויות. משרוכשים אותן ומתחילים לפעול על פיהן, ייעשו מצבים יומיומיים לפשוטים הרבה יותר. מיומנות האסרטיביות מאפשרת לעמוד על הזכויות של כל אחד, להביע את רגשותיהם ודעותיהם.
האסרטיביות אינה רק השגת מטרות ושיפור היחסים עם אחרים: היא גם שיפור האופן שבו כל אחד מרגיש עם עצמו.

תועלות
• להיות אסרטיבי – מה זה אומר?
• אסרטיביות – למה כדאי?
• קריאת מפה – איפה אני נמצא?
• הקשבה פעילה.
• תקשורת מקרבת.

5/5
סגירת תפריט